Yeni Canlı Yayın Platformu Caffeine, Twitch'e Rakip Olabilecek Mi?

YAZAN Eser Güven

Caffeine'de sosyallik ön planda olacak

Daha önce Apple'da yöneticilik yapmış iki ismin kurmuş olduğu canlı yayın platformu Caffeine çevrimiçi yayın sürecini son derece basitleştirerek Twitch'in domine ettiği alanda kendine sağlam bir yer açmayı planlıyor. Elbette Caffeine kendisine temel olarak Twitch'i takip olarak görse de aslında bu alanda YouTube ve Facebook gibi dişli rakipler de mevcut, ama zaten onların da asıl rakipleri Twitch.

Apple TV'nin eski ürün tasarım müdürü, Caffeine CEO'su Ben Keighran "kendimizi içerik yaratıcıları için en iyi deneyimi sunmaya ve onlara ihtiyaçları olan her şeyi vermeye adadık. Yayın yazılımından tutun da izleyicilerin bu içerikleri nasıl keşfedeceklerine kadar her alanda dünya çapında ünlü mühendisler ve içerik ekibiyle birlikte çalışıyoruz. İnsanların canlı yayınlara bakış açısını değiştireceğiz" şeklinde son derece iddialı bir açıklama yapmış.

Caffeine oyun ve webcam görüntülerini gerçek zamanlı olarak sunmak, yayıncı ile izleyiciler arasında gecikmesiz iletişim kurmak ve tüm yayın olayını kendi araçlarıyla hallederek tüm işlemi son derece basitleştirmek iddiasında. Yani ekranın sağına soluna bir şeyler eklemek için dış yazılımlar kullanmak veya karışık konfigürasyonlarla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız; Caffeine overlay özellikleri ile her şeyi kolayca halledebilmenizi sağlayacak. Caffeine'in en büyük iddiası ise yayıncılar ve izleyiciler arasında 'güvenilir ve dost canlısı bir camia' yaratmak olsa gerek. Buradan da toksik davranışlarda bulunan kişilerin bir şekilde filtreleneceği düşüncesi çıkıyor ortaya.

"Caffeine bir sosyal yayın platformu, yani deneyimin merkezinde içerik değil kişiler var. Kullanıcılar içeriği sosyal medya çevrelerinde takip ettikleri kişiler sayesinde buluyor ve o içeriği deneyimlemek için bir araya geliyorlar. Yani sonu gelmeyen anlamsız yorumlar yok, arkadaşlar ve içerik yaratıcıları arasında dostça sohbetler var, böylece toksik muhabbetlerden uzak anlamlı sosyal etkileşimlerle karşılaşacaksınız" diyor firma yaptığı açıklamada.

> Facebook Live, Twitch'in Oyun Yayınlarına Rakip Olmaya Kararlı

Elbette tüm bunlar güzel iddialar, kullanımı kolay ve etkili bir yayın platformu gerçekten de rakiplerinden pay çalabilir. Firmanın arkasındaki isimler de sektörde önemli görevlerde rol almış kişiler, dolayısıyla ne yaptıklarının bilincinde olduklarını varsayabiliriz. Eğer içerik üreticilerinin gelir elde etmesiyle ilgili de sağlam bir çözüm sunabilir ve kaliteli bir grubu bir araya toplayabilirlerse ileride Caffeine ismini daha sık duyabiliriz. Zaten Caffeine'e yatırımcıların da güven duyduğunu söylemek mümkün zira Silikon Vadisindeki yatırım firmalarından Andreessen Horowitz ve Greylock Partners'ın firmaya yapmış olduğu yatırımın miktarı 46 milyon doların üzerinde.

Caffeine'in resmi çıkışı 2018'in ilk yarısı içerisinde gerçekleşecek. Şimdilik Firefox ve Chrome üzerinden erişebileceğiniz sayfasına bir göz atmanızı öneririm.