EA, Amerika’nın En Çok Nefret Edilen Beşinci Firması Seçildi

YAZAN M.İhsan Tatari

Bu ne sevgi ah, bu ne ızdırap

Electronic Arts rekorları bir bir kırmaya devam ediyor sevgili Oyungezerler. Ama tersten… Milenyuma girişimizle birlikte işi iyice ticarete döken ve aldığı tartışmalı kararlar yüzünden oyuncularla arası bir daha asla eskisi gibi olmayan oyun devi şimdi de Amerika’nın en çok nefret edilen beşinci firması seçildi.

24/7 Wall Street adlı hayli saygın bir finans sitesi tarafından hazırlanan liste müşteri anketleri, yaşanan büyük olaylar ve çalışanların arasında yapılan araştırmalar gibi çeşitli faktörleri bir araya getirerek oluşturulmuş. Sonra da ilk yirmiye giren firmaların ismi açıklanmış. Aralarında Facebook, Fox ve Trump Organization gibi tanıdık isimler de var. Ancak EA nefret seviyesinde hepsini (evet, Trump’ı bile) geride bırakmayı başarmış.

Bunun en büyük nedenlerinden biri EA’in başarılı stüdyoları satın alıp bir bir kapatma alışkanlığı elbette. Ezelden beridir sevdiğimiz pek çok oyun yapımcısını tarihin tozlu sayfalarına gömen firma, geçtiğimiz yıl yine yapacağını yapmış ve Visceral Games’i saçma sapan bir nedenle kapatmıştı hatırlarsanız. Tabii sadece bununla kalmamış, stüdyonun bir süredir geliştirmekte olduğu “Uncharted tadındaki” Star Wars oyununu da iptal etmişti. İşin “sıvama” boyutunuysa geliştirilen oyunun tek kişilik senaryo ağırlıklı olduğunu ancak “modern oyuncuların” artık böyle oyunlarını sevmediğini söyleyerek gerçekleştirmişlerdi. Yani adamlar bize üstü kapalı olarak “Mikro-ödeme, ganimet kutusu ve online içerik gibi kâr edecek sistemleri ekleyemeyeceğimiz bir oyun olduğu için iptal ettik,” diyorlardı. Eh, yaptıkları yalandan açıklamayı da kimse yutmadı zaten.

> EA’in Satın Alıp Kapattığı Firmalara Hızlı Bir Bakış

EA, Visceral'ın Star Wars'unu Oyuncular Artık Lineer Oyunları Sevmiyor Diye İptal Etmiş

Daha sonrasında Star Wars Battlefront 2’de yaşanan mikro-ödeme rezaleti çıktı ortaya. Oyundaki önemli karakterleri açabilmek için en az 40 saat uğraşmamız gerekiyordu. Oyuncular bu konudaki tepkilerini dile getirince Electronic Arts benzersiz bir başarıya imza atmış ve Reddit’te yayınladığı açıklamayala gelmiş geçmiş en çok eksi oy alan mesajı yayınlamıştı. Sonrasında EA geri adım atsa da iş işten geçmişti bir kere. Öyle ki hükümetler ganimet kutularının kumar olup olmadığını araştırmaya bile başladı bu olaylar yüzünden.

Mass Effect: Andromeda’nın gerek yüz animasyonları gerekse de seriye yakışmayan kalitesi, Titanfall 2’nin yapımcısı Respawn Games’in gördüğü haksız muamele, Need For Speed’in âdeta yok edilmesi… saymakla bitiremeyeceğimiz kadar kusuru var EA’in. Hatta sevgili Eser bu konuyla ilgili şöyle kapsamlı bir yazı da hazırlamıştı hatırlarsanız:

Electronic Arts - 2017 Onun Yılı Değildi

Facebook ise son yıllarda aldığı tartışmalı kararlar yüzünden en nefret edilen firmalar arasına 18. sıradan girmiş. Geçen yıldan beri reklam odaklı bir platform hâline gelen ve sayfa gösterimlerini bu yılın başından beri neredeyse %0’a indiren Facebook, tüm sosyal medya platformları arasında popülerlik bakımında 100 üzerinden 68 puanla en alt sırada yer alıyor.

Aşina olduğumuz firmalardan Donald Trump Organization 12. sırada, Fox Entertainment Group ise ikinci sırada yer alıyor. Amerikan Futbol Ligi NFL ilginç bir şekilde ikinciliği almış. Birinci sıradaysa yaşadığı güvenlik açığı nedeniyle 145 milyon Amerikan vatandaşının kişisel bilgilerini hackerlara kaptıran Equifax var. Tam liste şöyle:

1 - Equifax
2- Fox Entertainment Group
3- NFL
4- Phoenix Üniversitesi
5- Electronic Arts
6- Foxconn Technology Group
7- Sprint
8- Vice Media
9- Spirit Airlines
10- Cigna
11- Wells Fargo
12- The Trump Organization
13- Sears Holdings
14- Uber
15- Comcast
16- Monsanto
17- CenturyLink
18- Facebook
19- United Airlines
20- The Weinstein Company

Sizin anlayacağınız Microsoft yine müthiş başarılı bir finansal kararın eşiğinde! O değil de Activision nerede?