PUBG'ye Yeni Hile Önlemleri Geliyor - Artık Aile Paylaşımı Yapılamayacak

YAZAN Eser Güven

Aile Paylaşımı da kapatılıyor

PlayerUnknowns' Battlegrounds'un geliştiricisi Bluehole hilecilere karşı açtığı savaşta kullanacağı yeni önlemlere dair detayları Steam'deki blog mesajı yoluyla paylaştı. Oyunun test sunucularında kullanılmaya başlayan bu önlemler gelecek hafta oyunun PC versiyonunda aktifleşecek.

Bluehole'un servis yönetimi ve hile önlemeden sorumlu ismi Dohyung Lee stüdyonun hile konusunu son derece ciddiye aldığını ve hilecileri önlemek için ellerinden gelen gayreti göstermekte olduklarını belirtti. "Oyunumuz dürüstçe oynamak ve diğer oyunculara saygı duymak temelleri üzerine kurulmuş bir oyun. Bir maça katılan 100 oyuncunun da gerçek bir Battle Royale deneyimi yaşayabilmesi için bu 100 oyuncunun da oyunu dürüstçe oynaması gerek. Zaten bunun için 2016'da başlayan ilk alfa testinden beri bu iki prensibi desteklemeye ve oyuncuların oyun keyiflerini arttırmaya çalışıyoruz" diye konuşan Lee, bu noktaya varamadıklarının da farkında.

> PUBG, PC’de 8 Ayda 712 Milyon Dolar Kazandı!

Bluehole sırf bunun için hile programlarıyla savaşmakla grupla bir ekip bile kurdu ve şimdi o ekibe destek olarak oyunun yeni hile önleyici çözümü da sunuluyor. Bluehole bu programı düzenli olarak geliştirmeyi ve hilecilere göz açtırmamayı planlıyor.

Geliştirilen önlem programı özellikle de "oyunun grafiklerine müdahale eden ve oynanışa herhangi biçimde yardımcı olan programları" hedef alarak engelleyecek. Ancak Bluehole'un bu konuda bir de uyarısı var, sistemin ilk zamanlarında bu yüzden normalde oyuncuya avantaj sağlamayan bazı programların da engele takılabileceğini söylüyor, çünkü elde yeterince test verisi olmadan hangi program zararlı, hangisi zararsız bunu bilmek pek mümkün değil. Ama program şu an test sunucularında topladığı veriler sayesinde zararsız programları tespit etme sürecinde ve engele takılan masum programların da en kısa zamanda tekrar kullanılabilir hale geleceğini söylüyor Bluehole. Yani ismi az duyulmuş bazı overlay programları bu durumdan etkilenebilir.

Bu otomatik hile önleyici sisteme ek olarak Bluehole oyun içindeki raporlama sistemini geliştirmeyi, oyuncuların dosyaları modifiye etmesinin önüne geçmeyi ve Steam'de aile paylaşımı üzerinde değişiklikler yapmayı da planlıyor.

Lee "oyun içi raporlama sistemini geliştirmeye devam ediyoruz, böylece raporlarını daha etkin biçimde inceleyebilecek ve hile aktivitelerini daha net biçimde teyit edebileceğiz. Hazırlamakta olduğumuz yeni sistem sayesinde raporları daha hızlı ve isabetli biçimde araştırmamız mümkün olacak. Eğer hile yaptığından şüphelendiğiniz bir oyuncuyla karşılaşırsanız lütfen hemen raporlama seçeneğini kullanın" diyor.

Dosya modifikasyonu konusuna gelirsek. Lee oyunun dosyaları üzerinde değişiklik yapan oyuncuların kalıcı ban ile karşılaşabilecekleri konusunda uyarıda bulunuyor. "Eğer oyunun sistem ve mekaniklerini etkileyen herhangi bir dosyayı siler, değiştirir veya modifiye ederseniz oyuna erişiminiz engellenebilir" diyor kendisi.

Bluehole son olarak da oyunun Aile Paylaşımı özelliğini devreden çıkarmayı planlıyor. Bazı rekabetçi oyunlarda zaten Aile Paylaşımı özelliği kullanılamıyordu, bu oyunlara PUBG'nin de katılması yakındır. Lee "bu özelliği devre dışı bırakmaya karar vermemizin sebebi bazı açıkların istismar edildiğini fark etmemiz oldu. Bunu oyuncuları fazladan oyun almaya zorlamak için değil, bu özelliği istismar eden oyuncuları ayıklayarak tüm oyunculara adil bir ortam sunmak için yapıyoruz" diye de açıklamada bulunmuş.

Aranızda deliler gibi PUBG oynayanlar olduğunu biliyorum (haliyle). Sizce Bluehole'un alacağı bu önlemler sorunu çözmek için yeterli olacak mı derseniz? Ya da Aile Paylaşımının kapatılıyor olması sizce iyi mi, yoksa kötü bir fikir mi? Yorumlarınızı merak ediyorum.