PUBG'nin Yeni Anti-Hile Sistemiyle Kurunun Yanında Yaş Da Yanabilir

YAZAN Utku Çakır

PUBG Corp nükleer seçeneğe bastı.

 PUBG Corp’un hilecilere şakası yok. Bugün sitemizde yer verdiğimiz habere göre, PUBG’nin yapımcısı hileye karşı mücadele etmek için Steam Aile Paylaşım özelliğini PUBG’de devre dışı bıraktığını açıklamıştı. Peki PUBG’de hile sıkıntısı bu kadar fazla mı ki yapımcılar böyle önlemler almak zorunda kalıyor? Bu sene Ocak ayında tam 1 milyon oyuncunun hileden banlandığını düşünürsek, az önceki soruya cevap olarak kesinlikle evet diyebiliriz.

PUBG’nin anti hile sistemini kontrol eden yazılım BattlEye’ın Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre PUBG’de geçen ay tam olarak 1 milyon 44 bin oyuncu banlanmış. Hileleri önlemek için geliştirilen yeni anti-hile sistemiyse, oyunun grafiklerini güzelleştiren –Bethesda oyunlarını modlayanların çok iyi bileceği- Reshade modlarını kullanılmaz hâle getirecek. Reshade’leri kullanmak banlanmanıza sebep olmasa da oyuna giremeyeceksiniz.

Bu engellemeden sadece Reshade modları etkilenmeyecek. Oyunun grafiklerini ya da oynanışını herhangi bir şekilde etkileyen ve oyunun dosyalarını değiştiren tüm mod ve programlar artık ya banlanma sebebi olacak ya da bu programları kullanan oyuncular oyuna giremeyecek.

PUBG’nin hilecilere imtihanını aylardan beri takip ediyoruz. Reshade ve zararsız grafik modlarının engellenmesi bende direkt olarak nükleer seçeneğin kullanıldığı algısını oluşturdu. Oyunun dosyalarını değiştiren tüm programların engellenmesi hilecilerin manevra kabiliyetini düşürecektir tabii ki, fakat bir yandan sadece görselleri güzelleştirmek isteyen masum mod kullanıcıları da bu yasaklardan etkilenecek.