Red Dead Redemption 2'den Büyük Sızıntı! Battle Royale Modu, Oynanış Detayları ve Fazlası

YAZAN Eser Güven

Red Dead Redemption 2 ile ilgili bilgi yağmuruna hazır mısınız?

Trusted Reviews sitesi bugün ortaya bomba gibi bir iddia attı. 2017'nin Ağustos ayından başlayarak sitenin eline Red Dead Redemption 2 ile ilgili çok sayıda belge geçmiş ama bu belgelerdeki iddiaları doğrulama şansları olmadığı için paylaşmamanın daha doğru olduğunu düşünmüşler. Ancak özellikle de son zamanlarda Red Dead Redemption 2'den gelen reklam materyallerinde bu belgeleri doğrulayan bilgilerle karşılaştıkları için ellerindeki tüm bilgiyi açıklama kararı vermiş Trusted Reviews sitesi.

Rockstar belgeleri doğrulayan görselleri, Red Dead Redemption'ın gecikmeli çıkış tarihini duyurduğu açıklamanın eşliğinde yayınlanmıştı. Sitenin elindeki belgelerde ismi geçen karakterlerden Dutch's Gang lideri Van Der Linde ve oyunun baş kahramanı Arthur Morgan'ı yayınlanan resimlerden birinde görmüştük. Trusted Reviews aşağıda da göreceğiniz gibi kendi ellerine geçen resimleri ve Rockstar'ın yayınladıklarını yan yana göstermiş, buradan da bu belgelerin gerçek olduğuna dair bir şüphelerinin kalmadığını görüyoruz. Resimlerde sol tarafta görülen Rockstar'ın yayınladığı görsel, sağ taraftaki ise siteye geçen sene gönderilen belgelerdeki görsel:

"Artık elimizdeki bilgilerin gerçek olduğuna inanıyor ve bunları açıklıyoruz" diyen site elinde ne var, ne yok hepsini ortaya dökmüş.

Red Dead Redemption 2'nin Çevrimiçi Modları

Belgelere göre Red Dead Redemption 2'nin çevrimiçi modları "Battle Royale", "Revive and Survive" ve "Money Grab" isimlerini taşıyor. Elbette burada dikkat çeken ilk isim Battle Royale, görünüşe göre RDR 2 de bu furyadan pay kapma eğiliminde. Oyunun Battle Royale modunun PUBG, Fortnite veya benzerleri gibi mi olup olmayacağı henüz belli değil ama bu ismi kullanıp da çok aykırı bir şey yapacaklarını da sanmıyorum. Yani Vahşi Batı'da geçen bir Battle Royale ile karşılaşmayı umabiliriz.

"Revive and Survive" modunda iki takım karşı karşıya gelecek ve vurulan arkadaşlarınızı hayata döndürmek için sınırlı bir zamana sahip olacaksınız.

"Money Grab" modunda ise yine iki takım halinde para çuvallarını kapıp üssümüze geri götürmeye çalışacağız. Bu mod biraz Capture the Flag'i hatırlatan bir mod olmuş.

> Red Dead Redemption 2 Hayranları Oyunun Haritasını Ortaya Çıkardı

Aynı GTA Online'da olduğu gibi Red Dead Redemption 2'de de açık dünyayı serbest biçimde gezebileceğiz ve dünya son derece canlı olacak. NPC'ler dükkanlarını yeri geldiğinde süsleyecek, akşam olduğunda dükkanların önündeki eşyaları toplayıp dükkanları kapatacaklar. Oyuncular sürekli olarak yapabilecekleri yeni görevlerle karşılaşacak ve bunlar karşılığında da bolca ödül kazanacaklar. Bu görevler arasında 100 metre uzaklıktan birini okla vurmak da olacak, belli bir mesafeyi kat etmek de.

GTA Online'daki dairelerin benzerleri oyunda çadırlar şeklinde karşımıza çıkacak ve oyuncular sahibi oldukları ve farklı temalara sahip çadırları geliştirebilecekler.

Ayrıca geliştirme notlarına göre oyunla birlikte bir de yardımcı uygulama geliştirilecek. Akıllı telefonlardan kullanılabilecek bu uygulama sayesinde sosyalleşme özelliklerine ek olarak poker mini oyunu da oynanabilecek.

Yeni Oynanış Mekanikleri

Açık dünya içerisinde çok sayıda kasaba ve bu kasabalarda da bolca dükkan bulunacak. Bir western'de görmek istediğiniz ne varsa göreceğiz ve paramıza güveniyorsak kumar oynayabileceğiz. El altından ürün satılan pazarlar da bulunacak ve buralardan düşük fiyata alışveriş yapabileceğiz. Oyundaki NPC'ler gece gündüz döngüsüne bağlı olarak aynı bizim gibi bu pazarlara gidip gelebilecekler.

Oyunda kullanılabilecek taşıtlar arasında maden arabaları, el arabaları ve at arabaları da bulunacak. Taşıtlar kendi içlerinde de zırhlı veya hızlı gibi farklı çeşitlere sahip olabilecekler. Açık dünyada dolaşmak için elbette başlıca yol demiryolu olacak. Demiryolu istasyonlarında bolca vakit geçireceğiz diyebiliriz, bu istasyonlar kendine has NPC'ler de bulunduracak.

Oyunda balıkçılık da önemli bir yere sahip olacak, yem ve olta takımları konusunda çok detaylı seçeneklerimiz olacak. Bir kavanoz kurt alıp dere kenarında sakin kafayla balık tutmak keyifli olabilir. Ben World of Warcraft'ta bile balık tutmaya oldukça zaman harcıyordum yeri geldiğinde, Red Dead Redemption 2'de de farklı olacağını sanmam. Oyunda çok fazla sayıda bitki ve ot toplayabileceğimiz de açıklananlar arasında.

En önemli oynanış mekaniği bilgisi ise perspektifte karşımıza çıkıyor. Red Dead Redemption 2'nin hem ana hikayesini, hem de çok oyunculu kısmını birinci şahıstan oynamak mümkün olacak. Belgelerde oyundaki animasyonların bu stile uygun olarak hazırlandığı bilgisi mevcut. Eagle Eye yeteneği sayesinde de hem başına ödül konan kişileri tespit edebilecek, hem de yakınlarındaki balık ve hayvanları bulabileceğiz.

Hikaye görevleri sırasında verdiğiniz kararlar ve kimin yanında yer aldığınız, farklı olayların meydana gelmesine neden olabilecek. Bu sayede oyunun hikayesini farklı biçimde dallandırmak mümkün olacak. Elbette bir Rockstar klasriği olarak aranma seviyemizi ekranın üst kısmında görebileceğiz, suça yöneldiğimiz taktirde başımıza konan ödül de büyüyecek ve her yerde aranan bir isim olabileceğiz. Sıradan birine saldırmak düşük ölçekte bir suç sayılırken (sonuçta western dediğinde kanunlar çok da sıkı değil), kalkıp da bir barı basar ve içerideki herkesi katledersek işin rengi değişecek.

Trusted Reviews sitesi yayınladığı belgelerle ilgili Rockstar Games ile de irtibata geçmiş, eğer Rockstar'ın bu konuda özel bir yorumu olursa onu da size ulaştıracağız elbette. Ama bunun Eylül ayında çıkacağı duyurulan oyunla ilgili bugüne kadar gördüğümüz en detaylı bilgi sızıntısı olduğunu rahatça söyleyebiliriz.