Metro Exodus’la Beraber Gelen 10 Önemli Değişiklik

YAZAN Mert Köse

Seri nasıl ilerleyecek, detaylıca bakıyoruz.

Metro: Exodus, Metro serisinin üçüncü oyunu olarak çıkışını yapacak; ancak geliştirici ekip 4A Games, serinin dinamiklerini bu oyunla beraber büyük oranda değiştirecek. Game Informer da 4A Games’in Malta’daki stüdyosuna uğramış ve olabildiğince bilgi koparmaya çalışmış. Bu bilgileri oyunun önceden yayınlanmış videoları ve bilgilerini de birleştirerek Metro Exodus’un, serinin önceki oyunlarına göre değişiklik gösteren 10 önemli noktayı paylaşmış. Biz de sizlerle bu değişiklikleri paylaşıp Exodus’un nasıl bir oyun olacağını değerlendirelim.

1) Oyun artık metro içerisinde geçmeyecek.
Hatırladığınız üzere ilk iki metro oyununun neredeyse tamamı yerin altında geçmişti. Moskova metrosu oradan oraya gediğimiz bu durum artık serinin yeni oyununda değişmiş durumda ve oyun yer üstünde geçecek. Belki 4A Games oyunun bazı yerlerinde anılarımızı canlandırmak için bizi metrolara götürür, ancak bunu henüz bilemiyoruz.

2) Harita daha büyük; ancak açık dünya değil.
E3’te ilk video yayınlandıktan sonra herkesin aklına oyunun açık dünya olacağı geldi. Ancak 4A Games, hem o zaman, hem de şimdi tekrar tekrar üzerine vurgu yaparak oyunun açık dünya olmayacağını belirtti. Onun yerine, oyunda birkaç tane büyük sandbox haritalar olacak. Bu haritalar içerisinde çeşitli yan görevler de mevcut olacak ve bir haritayı bitirdiğinizde artık oraya tekrar geri dönemeyeceksiniz. Last Light’taki en büyük harita 200*100 metreydi, Exodus da ise bu oran iki kilometre kareyi bulacak. 

3) Mermi ticareti olmayacak.
İlk iki oyunda belirli yerlerde bulunan satış pazarlarında mermi satın alıp silahlarımızı upgrade edebiliyorduk. Exodus’ta ise bu durum harita içerisinde bulduğunuz materyaller üzerinden ilerleyecek. Fallout’taki gibi çeşitli kimyasallarla bu materyalleri craft edip istediğiniz item’ı yapabileceksiniz. 

4) Savaş mekanikleri gelişmiş olacak.
Özellikle Metro: Last Light ile birlikte ister gizli, ister kendimizi göstererek bölümleri geçebiliyorduk. Gizli ilerlerken düşmanları bayıltarak iyi sonu görebiliyorduk. Exodus’ta ise bu durum daha fazla detaylandırılmış durumda. Ayrıca animasyon çeşitliliği de artmış.

5) Yer altındaki istasyonlar trenle yer değiştirmiş durumda.
Oyun artık metro içerisinde geçmeyeceği için üçüncü maddede belirttiğim gibi satış istasyonları bu oyunda bulunmayacak. Bu istasyonlardan hikayeyle ilgili de önemli bilgiler öğreniyorduk. Artık bunun yerine The Auorora isimli tren bize rehberlik edecek. Bu tren devamlı olarak değişiklik yaşayacak. 

6) Farklı araçlar bulunacak.
İlk iki oyun yer altında geçtiği için ve tamamen lineer bir yapıya sahip olduğu için pek fazla bir araç ihtiyacımız olmuyordu. Belli başlı yerlerde raylı araçlar kullanmak yeterliydi. Exodus’ta ise haritalar büyük olacağı için bizim de hızlı hareket etmemiz açısından bu araçlara ihtiyacımız olacak. Game Informer, stüdyo ziyaretinde araç olarak sadece Artyom’un bot kullanımını görebilmiş. 

7) Oyunun hikayesi bir seneyi geçen bir süre içerisinde geçecek.
Metro 2033 ve Last Light’ın hikayesi birkaç gün içerisinde gerçekleşiyordu. Exodus’ta ise bizi uzun bir yolculuk bekliyor. 4A Games’in deyişine göre hikaye bir seneden fazla bir zaman dilimini konu alacak. Oyunun sonbahar zamanında dağda ayılarla mücadele ederken yaz zamanında Mad Max misali bir çöl ortamında kendimizi bulacağız.

8) Silah upgrade’leri daha farklı gerçekleşecek.
Serinin önceki oyunlarında bölüm içerisinde çeşitli yerlerden bulduğumuz silahlarda farklı upgrade’ler mevcut olabiliyordu. Biz istemesek de o upgrage’ler silahta bulunuyordu. Artık Exodus’ta böyle bir sıkıntı yaşanmayacak ve istediğimiz gibi ekipmanı ayarlayabileceğiz. Bir diğer farklı durum ise silahların temizliği. Haritalarda bulunan çeşitli workstation’lara gidip silahlarımızı temizlememiz gerekiyor. Aksi takdirde silahlar düzgün bir çeşitle çalışmayacak.

9) Haritada çeşitli görevler bulunacak.
Lineer bir yapıdan uzaklaşan Exodus’un büyük haritaları içerisinde çeşitli yan görevler bulunacak. Bu yan görevlerden  ve etkinliklerden hikayenin arka planını öğrenebileceğiz. Bazen bu görevler haydutlarla savaşa girip bazen de içi loot dolu bir ev keşfedeceğiz. Fallout’u çokça andıran bir yapı anlayacağınız.

10) Farklı gruplar bulunacak.
Exodus’un haritaları içerisinde çeşitli, dış dünyaya izole olmuş grupları bulabilmek mümkün olacak. Sizin yaklaşımınıza göre bu gruplarla arkadaş olabilir ya da dövüşebilirsiniz. 

Metro’nun değişen dünyası serinin fanatikleri için biraz endişe verici olabilir. Çünkü oyun daha uzun bir oynanış süresi vaat ettiğinden çeşitli yan görevle dolu ve Fallout’u andıran bir yapısı olacakmış gibi duruyor. Peki siz neler düşünüyorsunuz? Metro, yine sevdiğimiz bir seri olarak hatırlanacak mı?

İLGİLİ BÖLÜMLER