Take-Two CEO'su RDR2 İddialarının Ardından Battle Royale Hakkında Konuştu

YAZAN Eser Güven

Zelnick konuyla ilgili soruları cevapladı

Red Dead Redemption 2'nin Ekim ayına ertelenmiş olması üzücü olsa da hemen ardından oyun hakkında sızdırılan yüklü miktarda bilgi zaten üst seviyede olan heyecanımızı daha da ateşlemeyi başardı. Sızan bilgiler arasında en iddialı ve en dikkat çekici olanlardan biri ise Red Dead Redemption 2'de bir Battle Royale modu bulunacağıydı. Oyunla ilgili bu büyük sızıntınını detaylarını kaçırdıysanız ilk olarak ilgili haberimizi okumanızı öneririm.

Konu elbette Take-Two CEO'su Strauss Zelnick'in yatırımcılarla yaptığı soru-cevap sırasında da gündeme geldi ve analistlerden biri Zelnick'e Take-Two'nun son derece büyük bir başarı yakalayan Battle Royale alanına giriş yapıp yapmayacağını sordu. Battle Royale tarzı oyunlar Asya pazarında inanılmaz derecede popüler olduğu için böyle bir modun Take-Two'nun ünlü serisinin bu pazarda payını arttırması için bir köprü vazifesi görebileceğini düşünülüyor.

Zelnick soruyu yanıtlamaya geçmeden önce oyun mekanikleri ile ilgili soruların geliştirici stüdyoya sorulmasının en iyisini olduğunu (burada Rockstar'ı kast ediyor elbette) belirtti ve sonra da Take-Two'nun oyun dünyasındaki Battle Royale gibi yenilikçi fikirlere daima ilgi gösterdiğini söyledi. Zelnick'in sözlerinden Red Dead Redemption 2'de bu popüler türün yer almasıyla ilgili en büyük tereddütünün taklit olarak görülme riski olduğunu anlayabiliyoruz.  

Zelnick konuyla ilgili şu ifadeleri kullanmış: "Amacımız mümkün olduğunca yenilikçi olmak. Diğer oyunlardan türemiş gibi duran oyunlar, ne kadar iyi olurlarsa olsunlar yenilikçi oyunlar kadar başarılı olamayabiliyorlar".

İlk Red Dead Redemption'ın yenilikçiliğin en önemli örneklerinden biri olduğunu belirten Zelnick "daha önce westernlerin oyun dünyasında pek de yeri yoktu" diyor ve ekliyor: "Firmamız bünyesindeki markaların başka oyunların türevleri gibi görünmek istemeyeceklerini biliyorum. Bununla beraber, elbette oyun dünyasında olan bitenin gayet farkındayız ve oyunculara istedikleri şeyi vermek istiyoruz."

Zelnick'in sözlerinden anladığımız kadarıyla Take-Two'nun bu en üst düzey ismi Battle Royale türünü büyük bir başarı olarak görüyor, ama klonlarının 'türev' olarak görünme riskini de göz ardı etmiyor. Ancak yapmış olduğu son yoruma dikkate alırsak, oyuncuların Battle Royale türünü çok sevdiklerini ve popülerliğinin de artmaya devam edeceğini hepimiz biliyoruz. Zaten Zelnick de Red Dead Redemption 2'de böyle bir modun varlığını teyit etmedi, ama kesin bir dille reddetmedi de.

Bu bilgiler ışığında GTA Online'daki Motor Wars modu gibi Red Dead Redemption 2'de de oyunun kendi mekanikleriyle yoğrulmuş, Battle Royale oyunlarının temel mantığını kullanan özel bir mod görmeyi bekleyebiliriz bence. Nedense bana western ortamı bu tarz bir hayatta kalma mücadelesi için çok iyi bir seçim olacakmış gibi geliyor.

 

Red Dead Redemption 2 26 Ekim 2018'de PlayStation 4 ve Xbox One için çıkacak.