Shadow of the Tomb Raider Hakkında Bildiğimiz Her Şey

YAZAN Utku Çakır

Aman Lara'nın dönüşüne gölge düşmesin.

 Rise of the Tomb Raider’dan sonra yeni bir Tomb Raider oyunu çıkacağını biliyoruz, orası kesin. Fakat neredeyse geriye kalan bilgilerin hepsi spekülasyon ve sızıntıdan ibaret. Çıkış tarihi hakkında resmi bir bilgiye sahip değiliz. Her ne kadar Mart ayında beyaz perdeye gelecek Tomb Raider filmi, Lara Croft açlığımızı biraz dindirecek olsa da biz yine de gerçek Lara'yı istiyoruz.

Tomb Raider serisinin yeni oyunuyla, Lara bu sefer hangi tehlikeli yolculuğa çıkacak, oyun hangi platformlar için piyasaya sürülecek? Shadow of the Tomb Raider’la ilgili şu ana kadar bildiğimiz -ya da tahmin yürüttüğümüz- her şeyi bir araya toplayalım dedik.

İsmi ne olacak?

Yeni oyunun adının Shadow of the Tomb Raider olacağı iddiası, 2016’da bir Reddit kullanıcısının Montreal metrosunda çektiği fotoğrafla başladı aslında. Bu bulanık fotoğrafta görebileceğiniz üzere, metroyu kullanan biri Shadow of the Tomb Raider adındaki bir oyun için sunum hazırlamakta.

Shadow of the Tomb Raider iddiaları yalnızca bu sızıntıyla sınırlı kalmadı. Geçen sene sitemizde her verdiğimiz haberde, oyunun reklam kampanyalarında çalışan TAKEOFF Creative’in yanlışlıkla oyunla ilgili logo ve çizim çalışmalarını sitelerinde yayınladıklarından bahsetmiştik. 

Oyunun ismi ile ilgili en fantastik ipucu ise, dağıtımcı Square Enix’in geçen sene Aralık ayında attığı ve oyunun, adını açıklamadan, varoluşunu doğrulayan tweet'ti. Garip bir cümle yapısına sahip tweet’i yakından incelediğimizde ilginç bir şey gözümüze çarpıyor. Tweet’in içindeki cümlelerin ilk harflerini art arda yazdığımızda karşımızda SHADOW kelimesinin ortaya çıktığını görüyoruz. Hmm, acaba bu ne olabilir ki?

Kim yapıyor?

Kotaku'nun 2016'daki haberine göre oyunun geliştiricisi, Lara'yı yeni nesile taşıyan Crystal Dynamics olmayacak. İddialara göre Shadow of the Tomb Raider'ın yapımcılığını Deus Ex: Mankind Divided'ın geliştiren Eidos Montreal ekibi üstlenecek. Bununla ilgili de resmi bir açıklama daha yok fakat Eidos Montreal oyunun geliştirmesini tam olarak üstlenmese bile, Crystal Dynamics’le dirsek temasında olacaktır. Bu, aynı zamanda oyunun adının Montreal metrosunda sızmasını da açıklıyor, zira Crystal Dynamics San Francisco merkezli.

Ne zaman oynayacağız?

Square Enix, birkaç ay önce yaptığı açıklamada yeni oyunları için artık daha kısa bir reklam kampanyası dönemi planladıklarını belirtmişti. Bu da demek oluyor ki, artık yeni oyunlarını çıkış tarihlerinden birkaç ay önce duyuracaklar. Bunu ve yukarıda bahsettiğim tweet’te yer alan “Maceramız 2018’deki büyük bir etkinlikle başlayacak,” ibaresini hesaba katarsak, oyunun duyuruluşu için Haziran ayındaki E3 fuarı; çıkış tarihi için de Ekim-Kasım aylarını takvimlerimizde not edebiliriz.

Bu planı alt üst edecek tek şey, Red Dead Redemption 2’ın beklenmedik bir şekilde Ekim ayına ertelenmiş olması. Rockstar her çıkardığı oyunla sektörün tozunu attırdığı için oyunlar genellikle Rockstar’ın karşısından çekilmeyi tercih ediyorlar. Shadow of the Tomb Raider için Eylül başı ya da Ekim sonu gibi bir çıkış tarihi daha uygun olacaktır diye düşünüyorum. Oyunun 2019’a ertelenmesine ise ihtimal vermiyorum.

Nerede oynayacağız?

Rise of the Tomb Raider 10 Ekim 2015’de Xbox One için çıkmıştı ve 3 ay boyunca o konsola özeldi. 2016 Ocak ayında PC’ye çıkış yapan oyunun PlayStation 4’e gelmesiyse o yılın sonlarını bulmuştu.

Shadow of the Tomb Raider için ne gibi bir reklam ve özellik anlaşması var şimdilik bilmiyoruz ama oyunun eninde sonunda PC, PS4 ve XB1 için piyasaya sürüleceğini tahmin etmemiz çok da zor değil. Switch versiyonuysa tatlı bir sürpriz olabilir.

Hikâyesi ne olacak? Lara bu sefer nerelere gidecek?

Oyunun hikâyesi ve teması hakkında elimizdeki tek bilgi, sızan konsept çalışmalarından gelmekte. Buradaki görsellerde, Lara'yı İnka ve Maya medeniyetlerine ait piramitlere girerken ve Orta Amerika ormanlarını araştırırken görüyoruz.

Tomb Raider’ın resmi Twiter hesabında birkaç gün önce paylaşılan link ise belki de Lara’nın bir sonraki yolculuğunun Mısır olabileceğinin sinyallerini verdi. BBC News'ün "Mısır'da 4400 yıllık Antik mezar bulundu," haberini retweet'leyen Tomb Raider hesabı, bizi ters köşeye mi yatırmak istiyor acaba?

Peki biz neler istiyoruz?

Bence Rise of the Tomb Raider’ın oynanış departmanında pek bir sıkıntısı yoktu. Shadow of the Tomb Raider'da, düşmanları ölümcül ve ölümcül olmayan yollardan etkisiz hâle getirmek için daha fazla seçenek eklenmesi ve Lara'nın çevre etkileşimin arttırılması beni tatmin edecektir. Hikâye kısmıysa yeni Tomb Raider oyunlarında beni bir türlü içine çekemeyen tek kısımdı. Ne Tomb Raider’da ne de Rise’da anlatılan hikâye zerre ilgimi çekmeyi başaramamıştı. Umarım Shadow biraz daha derli toplu bir hikâye anlatır.

Siz Shadow of the Tomb Raider’dan neler bekliyorsunuz? Sizce yeni Lara'nın üçüncü macerası bu yıla damgasını vurabilecek mi?

İLGİLİ BÖLÜMLER