YAZAN Utku Çakır

Tabii ki Boomer bir numaralı tercih.

 Ubisoft’un aylardan beri vurguladığı en önemli Far Cry 5 özelliklerden biri, NPC’lerin gerçek karakterlere sahip olmalarıydı. Önceki oyunlara nazaran NPC sayısı Far Cry 5'te bir hâyli artarken, bu NPC'lerin oturaklı arka plan hikâyelerine sahip olmalarına da özen gösteriliyor. Ana ve yan hikâyelerde karşımıza çıkacak karakterlere ek olarak yanınıza alabileceğiniz ve size Eden’s Gate tarikatına karşı mücadelenizde yardım edecek savaşçılar da bunlardan bazıları.

Far Cry 5’in yayınlanan Guns for Hire videosunda bu NPC’ler tanıtıldı. Bize yancı olabilecek; Nick Rye, Jess Black, Hurk Drubman, Adelaide Drubman, Sharky Boshaw, Grave Armstrong ve Boomer’ın (kendisi tatlı bir köpek) kendilerine has farklı oynanış avantajları var. Birisinin elinin altında taarruz helikopteri hazır dururken, diğeri keskin nişancı tüfeğiyle size destek olmayı tercih ediyor. Tabii ki bu karakterlerin her biri hafiften çatlak.

Far Cry 5’i GIST 2018’de oynama fırsatına erişmiştik (videomuza buradan göz atabilirsiniz). Tüm Far Cry oyunlarını avucunun içi gibi bilen biri olarak, 5. oyunda geçirdiğim 45 dakika, oynanış ve özellikle de çatışmalara hayran kalmamı sağladı desem az bile olur. Far Cry 5 çok daha akıcı silah ve araba kullanım sistemlerine sahip ve etrafta gezdiğim kadarıyla harita, anlam dolu yan görevler ve aktivitelerle doldurulmuş durumda.

Far Cry 5, 27 Mart'ta PC, PS4 ve XB1 için raflardaki yerini alacak.