Marvel Uyarlaması Black Panther Neden Bu Kadar Beğenildi?

YAZAN Billur Dalak

Black Panther'in başarısının ardında ne var?

İzleyici karşısına çıkmasına kısa bir süre kalan Black Panther aldığı olumlu yorumlarla adından söz ettirmeyi başarıyor. Pek çok filmi yerden yere vuran Rotten Tomatoes'ta Black Panther'ın yüzde 98 skoruna ulaşması şaşkınlık yarattı. Peki filmin bu kadar beğenilme nedeni ne?

Hatırlarsanız ocak ayının sonunda Black Panther'i izleyen basın mensuplarının spoilersız yorumlarını sizinle paylaşmıştık. Tek bir eleştirmenin bile olumsuz konuşmaması oldukça dikkatimizi çekmişti. Ambargonun kalkmasıyla asıl incelemeler ortaya çıktı. Eleştirmenlerin puanlarını derleyip ortalama bir skor elde eden Rotten Tomatoes'a bakılırsa filmi beğenmeyen neredeyse yok!

Sitede yer alan Tomatometer'a bakılırsa eleştirmenlerin yüzde 98'i başarılı bir iş izlediğini düşünüyor. 84 kişi yüksek puan verirken, sadece 2 kişi beğenmediğini ifade ediyor. Yorumlarda ise bu beğeninin nedeni birkaç farklı nedene bağlanmış durumda.

Örneğin Toronto Star adına çalışan Peter Howell, Black Panther'in şimdiye kadar izlediğimiz orijin hikayelerinden çok daha tatmin edici olduğunu düşünüyor. New York Daily News'tan Stephen Whitty ise filmin ortaya koyduğu hikaye ve oyuncu kadrosunda yer verdiği isimlerle sinema açısından önemli olduğunu düşünüyor. Hollywood uzun yıllardır çeşitlilik tartışmalarıyla çalkanırken Black Panther'in kadrosunun dikkat çekmesi kaçınılmaz oluyor. Azınlıkların yan rollerden çıkmasına vesile olan filmin bu açıdan takdir toplaması şaşırtmıyor. Bunun yanında Ryan Coogler hem yönetmenliğiyle hem anlattığı hikayeyle takdir topluyor. Son olarak Michael B. Jordan'ın son yıllarda izlediğimiz en başarılı kötülerden biri olduğu söyleniyor. 

Eğer tüm bu yorumlar yerindeyse Black Panther'in övgü toplamaması için hiçbir neden yok. Net bir şey söyleyebilmek için 16 Şubat'ı beklememiz gerekiyor.

 

İLGİLİ BÖLÜMLER