YAZAN Billur Dalak

Şaşırtıcı benzerlik...

Son yılların başarılı aksiyon filmlerinden biri olan Kingsman: The Secret Service, Fox'un başını ağrıtacak gibi görünüyor. Bir yazarın senaryonun kendisine ait olduğunu iddia ederek stüdyoya dava açtığı ortaya çıktı.

Kingsman: The Secret Service ve ardından gelen Kingsman: The Golden Circle, Mark Millar'ın kaleme aldığı çizgi roman serisine dayanıyor. Fox'un sinema haklarını satın aldığı bu seri beyaz perdede büyük ilgi görüyor. Ancak son iddialara bakılırsa Kingsman çalıntı olabilir!

The Hollywood Reporter'ın haberine bakılırsa hikayenin aslında kendisine ait olduğunu iddia eden bir yazar Fox'a çalıntı davası açtı. İsmi gizli kalan bu yazar olayların ve karakterlerin kendisinin 2003 senesinde kaleme aldığı The Keepers'ın senaryosuna fazlasıyla benzediğini iddia ediyor. 2004 senesinde senaryo yarışmasına katılan bu hikayenin son 10 senaryo arasına girdiği söyleniyor. Yazarın zararı karşılığında Fox'tan 5 milyon dolar tazminat istediğini de belirtelim.

Mahkemenin ne karar vereceğini bilemiyoruz fakat Kingsman genel olarak özgün senaryosuyla öne çıkan bir yapım değil. James Bond'dan tutun aklınıza gelebilecek her türlü ajan filmiyle benzerliği bulunuyor. Kingsman ve The Keepers arasındaki benzerliklerin de oldukça kısıtlı olduğu iddia ediliyor. Taraflar arasında kimin haklı olduğunu görebilmek için ise beklememiz gerekiyor.

İLGİLİ BÖLÜMLER