Amerikan Yazarlar Birliği Ödülleri Sahiplerini Buldu - Oyun Dalında Kazanan Şaşırtmadı

YAZAN Eser Güven

İpi yine Horizon göğüsledi

Amerika Yazarlar Birliği 2018 (Writers Guild of America) ödülleri sahiplerini buldu ve video oyun dalında ödülü evine götüren isim yine şaşırtmadı. Bu yıl çok sayıda Yılın Oyunu ödülünü de toplayan Horizon: Zero Dawn bir kez daha ödüllendirildi.

Amerikan Yazarlar Birliği’nin geleneksel olarak düzenlediği ödül töreninde isminden de anlaşılacağı üzere yazarlıklar ve senaryolar ön plana çıkıyor ve ödüller de buna göre veriliyor. Video Oyun Yazarlığında Üstün Başarı Ödülü'nün adayları Horizon: Zero Dawn, Dishonored: Death of the Outsider, Madden NFL 18: Longshot ve Futurama: Worlds of Tomorrow idi ve ödülü de hak eden kazandı diyebiliriz.

Horizon Zero Dawn'ın ödülünde Anlatım Direktörü John Gonzalez; Baş Yazar Benjamin McCaw; Yazarlar Ben Schroder, Anne Toole; Yardımcı Yazarlar Dee Warrick ve Meg Jayanth'ın da ismi anılmış oldu.

Ödülü Guerilla Games adına kabul eden John Gonzalez ve Benjamin McCaw yaptıkları konuşmada "bu ödülü bu geceyi göremeden aramızdan ayrılan iki kadına armağan etmek istiyoruz. Annelerimiz Ann Gonzalez ve Susan McCaw. Oğullarının içinde bu kadar güçlü bir kadın baş kahraman bulunduran, insan ve annelik sevgisinin etkisini hissettiren epik bir hikaye yazmış olması tesadüf değildi. Biz bunu onlardan öğrendik. Bu ödül onlar için, unutmadığımız annelerimiz için" diyerek ödül için teşekkür ettiler.

Amerikan Yazarlar Birliği yalnızca video oyununa değil, dizi ve filmlere de ödül veriyor. Buna göre En İyi Senaryo ödülünü Get Out, En İyi Drama Dizisi ödülünü The Handmaid's Tale ve En İyi Komedi Dizisi ödülünü de Veep aldı; bunu da ek bilgi olarak düşmüş olmayım.

Horizon: Zero Dawn, PlayStation 4'e özel olarak 28 Şubat 2017 tarihinde yayınlanmıştı.

İLGİLİ BÖLÜMLER