Loot Box'lı Oyunlara Yaş Sınırı İçin İlk Adım Atıldı - Ortalık Karışabilir

YAZAN Eser Güven

Chris Lee yine iş başında

Hawaii'nin Demokrat Parti Temsilcisi Chris Lee loot box konusundaki tartışmaların odağında bulunan isimlerin başında geliyor. Kendisini ilk kez mikrofonların karşısına geçip Battlefront II'ye "Star Wars temalı çevrimiçi kumarhane" dediği açıklamasıyla tanımıştık, bunun ardından konuyla ilgili bir yasa teklifi üzerinde çalıştığını öğrenmiştik. Lee içerisinde loot box bulunan oyunların kumar sayılması için girişimlerini hızlandırdı.

Lee bu konudaki en somut adımı attı ve bir değil, tam dört yasa teklifini meclise sundu. 2686 ve 3024 sayılı ilk iki teklif içerisinde loot box bulunan oyunların 21 yaşın altındakilere satılmasının yasaklanmasını öngörüyor. Bu teklifler yasalaşırsa mağazalar rasgele ödüller sunan oyunları satarken alıcılara kimlik sormak zorunda olacaklar ve aynı içki gibi bunlar da yaş sınırına takılacak. Bunun yalnızca perakende mağazalarla sınırlı olacağını düşünmüş olabilirsiniz ama Lee teklifte kullanılan cümlelerin yalnızca kutulu oyun satan mağazaları değil, dijital oyun satıcılarını da kapsayacak şekilde seçildiğini söylemiş.

2727 ve 3025 sayılı diğer iki teklif ise geliştirici ve yayıncıların oyunda bulunan loot box'ların içerisindeki ödüllerin kazanılma ihtimallerini açık açık belirtmelerini ve oyunların üzerinde "Uyarı: bu oyun içinde oyun-içi alımlar ve kumar benzeri mekanikler bulunmaktadır ve bunlar zararlı veya bağımlılık yapıcı olabilir" ibaresinin yazılı olmasını gerektirecek. Bu yasa teklifinde de Dünya Sağlık Örgütü'nün oyun bağımlılığını akıl hastalığı olarak kabul etmeye hazırlanmasıyla ilgili bir rapor da bulunuyor.

Chris Lee bu yasa teklifinin sadece Hawaii'yi ilgilendirmediğini, eyaletlerin en az yarısının benzer teklifler hazırlamakta olduğunu da söylemiş ama bunun ne kadar doğru olduğunu bilmiyoruz. "Eğer tüketicilerden yeterince tepki gelirse sektör de buna göre tavır almak ve uygulamalarını değiştirmek zorunda kalır" diyor Lee.

Şimdi bu konuda top temsilciler meclisinde. Eğer yasa teklifleri kabul edilir ve yasalaşırsa bu durum loot box karşıtları için büyük bir zafer olacak ve rahatlıkla söyleyebiliriz ki bu da ortalığı iyice karıştıracak. Çünkü gerek Amerika'nın çeşitli eyaletleri, gerek Belçika başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkeleri ve Avustralya zaten hükümet düzeyinde "loot box kumar mıdır" araştırmaları yapmaya başladı ve böylesi bir karar da bu sisteme karşıt olanların elini güçlendirir ve daha da cesaretlendirir.

İlgili yasa tekliflerini şu linklerden siz de okuyabilirsiniz: HB 2686, SB 3024, HB 2727 ve SB 3025.