Gabe Newell'ın Oğlu Konuştu: 'Valve Artık Yeni Bir Şeyler Denemeli'

YAZAN Eser Güven

Gabeciğim bak oğlun ne diyor

Gabe Newell'ın oğlu Gray Newell, Valve News Network'e verdiği röportajda hem kendi oyun projesi Fury, hem de Valve hakkında yorumlarda bulundu. Gray'in aslında Valve oyunlarıyla arasının pek de iyi olmadığını biliyor muydunuz mesela? Ya da tüm Valve çalışanlarının, ailelerinin ve arkadaşlarının tüm Steam oyunlarını ücretsiz olarak oynayabildiğini?

Gray bu aralar kendi kurduğu oyun stüdyosu Naetyr ile birlikte FPS-MMO türünde bir oyun olan Fury'i geliştiriyor. Gray oyunu "biraz Gary's Mod, biraz Spore, biraz Star Citizen" olarak tanımlıyor ve laf arasında ilginç bir bilgi de veriyor. Buna göre ne Valve, ne de babası bu projeye herhangi bir yatırım yapmamış; yani Gray kendi yağında kavrulmayı seçenlerden biri. Gabe Newell gibi oyun dünyasının en tanınmış isimlerinden birinin oğlu olmak ve babasının para içinde yüzdüğünü bilmek bile Gray'i ideallerinden koparmamış.

Yine de bu demek değil ki Gray'in Valve ile ilgili düşünceleri yok, elbette var ve bunları belirtmekten de çekinmiyor:

"Valve'ın daha fazla fikri hayata geçirdiğini görmek isterdim. Orada çalışanlar şimdiye kadar tanıdığım en akıllı, en çalışkan, en ilham kaynağı insanlar. Valve kültürü gerçekten çok iyi ama öyle bir noktaya gelmişler ki artık çalışan bir makinenin parçası gibiler. Bu tabi ki iyi bir şey ama bence o konfor alanının dışına çıkıp korkutucu bir şeyler yapmalılar. Sonucunun ne olacağını bilmedikleri bir şeyler"

"Her zaman inanılmaz zekice kararlar alıyorlar, ama bazen de aptalca şeyler yapmalısınız. Bazen aklınıza aptalca, çılgınca bir fikir gelmeli ve "ne olursa olsun" deyip işe girişmelisiniz. Valve'ın arkasında akla hayale sığmayan derecede kaynaklar var ve umarım günün birinde yeni bir şeyler deneyecek cesareti kendilerinde bulurlar. Bir kez daha sınırları zorladıklarını görmek isterim."

Yahu Gray, akşam bu söylediklerini gidip babana söylesen ya? "Hadi baba bir çılgınlık yapalım, Half-Life 3'e ne dersin?" falan de, gaza getir. Öyle röportaj vermekle olacak iş değil çünkü, oyun dünyasının Gabe'nin aklına girecek bir truva atına ihtiyacı var.

İLGİLİ BÖLÜMLER