Sam Leaderboard

Metal Gear Survive İşi Abarttı - Yeni Kayıt Dosyası Bile Parayla!

YAZAN Eser Güven

Metal'i de, Gear'i de parayla

Metal Gear Survive'ın ve Konami'nin oyunun duyurusundan itibaren sağlam eleştiriler aldığı hepimizin malumu. Bir kere zaten işin içinde Kojima'nın bulunmayışı bir falso, ayrıca Kojima ile Konami arasında gelişen olaylarda da oyuncuların büyük kısmının Kojima'nın tarafını tuttuğunu düşünürsek stüdyonun Metal Gear Survive ile kendini affettirmesi zaten çok zordu. Ancak oyun çıkınca gördük ki Konami, Metal Gear Survive sayesinde oyunculardan nasıl daha fazla para alabiliriz sorusunun cevabını daha fazla umursuyormuş.

Oyun kelimenin tam anlamıyla bir mikro-ödeme çılgınlığı sunuyor. Bu mikro-ödemeler öyle kozmetik falan da değil, aynı Battlefront 2'nin büyük tepkiler alıp da geri çekilen mikro-ödemeleri gibi bunlar da oyunun gidişatını etkileyen, performans geliştiren tarzda şeyler. Premium para birimi sayesinde üssünüzdeki üretkenliği arttırabiliyorsunuz mesela; yani gerçek para harcayıp keşif takımlarının verimliliğini, yiyecek üretimini ve diğer özellikleri geliştirip hızlandırabiliyorsunuz.

> Metal Gear Survive’ı İnternete Bağlı Olmadan Oynayamayacaksınız

Ancak öyle bir durum var ki, bu "performans arttırmak için para ödemeniz lazım" mantalitesini de aşıyor. Oyunda mevcut karakterinizi silmeden yeni bir karakter açmak isterseniz para ödemeniz lazım.

Metal Gear Survive'da maksimum dört kayıt dosyası kullanılabiliyor, ama oyun başlangıçta size sadece tek bir kayıt dosyası hakkı veriyor. Eğer baştan başlayayım derseniz ekstra kayıt slotu açmanız lazım, onun için de 1,000 SV parası harcamanız. SV paralarını gerçek parayla almak zorunda olduğunuzu düşünürsek Metal Gear Solid'deki yeni kayıt dosyalarının tanesi 10$'a gelmiş oluyor. Şaka gibi. Hayır bir de oyun free-to-play falan değil ki, 140 lira fiyat etiketi taşıyan bir oyun.

Yani eğer para vermeden oyuna tekrar başlamak istiyorsanız yapabileceğiniz tek şey mevcut kaydınızı silmek.

> Konami, Firmadan Ayrılanların Hayatını Zorlaştırıyor

Oyunun SV parası fiyatları da aşağıda göreceğiniz gibi hiç ucuz değil:

  • 100 SV parası – $0.99
  • 550 SV parası – $4.99
  • 1150 SV parası – $9.99
  • 3500 SV parası – $29.99
  • 6000 SV parası – $49.99

Konami, Metal Gear Survive'dan mümkün olduğunca gelir elde etmek istiyor ama sanırım bu hamleyle kalan kredisini de büyük bir hızla tüketecek. Bilmem bu konu hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?

Metal Gear Survive, 22 Şubat itibariyle tüm dünyada PlayStation 4, Xbox One ve PC için çıkışını gerçekleştirdi.

 

İLGİLİ BÖLÜMLER