ESA, Beyaz Saray'a Oyunlardaki Şiddeti Konuşmak İçin Gidiyor

YAZAN Mert Köse

Guns and Video Games

Yaklaşık on gün önce ABD'nin başkanı Donald Trump video oyunlarındaki şiddetin insanları kötü etkilediğini belirtmişti. Trump suçu sadece oyunlara değil filmlere de atmıştı ve bir derecelendirme yapılması gerektiğini söylemişti. ESRB gibi video oyunlarını derecelendirme kuruluşunun da kurucusu olan Eğlence Yazılımı Birliği (ESA), bu karmaşanın ardından Perşembe günü Beyaz Saray'ın açıklaması üzerine gelmeye karar verdi.

ESA yaptığı açıklamada "Video oyunları tüm dünyada beğeniyle karşılandı ve sayısız makam ve saygın bilimsel çalışmalar oyunlarla gerçek hayat şiddeti arasında hiçbir bağlantı bulamadı. Tüm Amerikalılar gibi, ülkedeki silah şiddeti seviyesinden de derin endişe duyuyoruz.  Video oyunları açıkça bir sorun değil. Eğlence küresel çapta dağılır ve tüketilir, ancak ABD'nin diğer herhangi bir ulusa kıyasla üst düzey bir silahlanma şiddeti vardır.

ESA'nın katılacağı Beyaz Saray'daki toplantı, video oyun derecelendirmeleri, sektörümüzün ebeveynlere olan bağlılığı ve bilgilendirilmiş eğlence seçeneklerini sunmak için sağladığımız araçlar hakkında gerçekler üzerine bir konuşma yapma olanağı sağlayacak." dedi. Açıklamadan anlayacağımız üzere ESA, gerçek verilerle asıl şiddeti oyun oynayanların yapmadığı gösterecek. Ne kadar etkili olabileceğini iki gün sonra öğrenebileceğiz.

ESA'ya Göre Video Oyunları Bağımlılık Yapmıyor

Perşembe günü gerçekleşecek buluşmada ESA'dan başka kimlerin katılacağı belli değil. Endüstri temsilcilerinin hepsinin katılması beklenmiyor.