The Witcher Kitaplarının Dördüncüsü Nefret Çağı Ufukta Göründü!

YAZAN M.İhsan Tatari

Maceraya kaldığımız yerden devam

“Sakının kendinizi! Kılıcın ve Baltanın Çağı yaklaşıyor. Kurt Tipisi’nin Çağı. Ak Ayaz’ın ve Ak Işık’ın zamanı yakın. Cinnet ve Nefret Çağı: Tedd Deireádh, yani Son Çağ.” 

Kılıçlarınızı, iksirlerinizi ve madalyonunuzu hazırlayın sevgili Oyungezerler. Çünkü The Witcher serisinin heyecanla ve sabırsızlıkla, merakla ve sabırsızlıkla, bana atılan mesajlar ve sabırsızlıkla… bir de sabırsızlıkla beklenen dördüncü kitabı önümüzdeki hafta bizlerle olacak.

Nefret Çağı (The Time Of Contempt) adlı romanımız üçüncü kitabın bittiği yerden başlıyor ve bu kez bizleri The Witcher 2 oyunundan pek bir aşina olduğumuz, bol bol politik oyunlarla ve entrikalarla dolu bir serüven bekliyor. Özellikle Thanedd Adası’nda yaşananları soluksuz okuyacağınızı garanti edebilirim. Tabii Geralt’ın muhteşem yorumlarını ve iğneleyici laflarını da unutmamak gerek. Öte yandan karşımızda bir geçiş kitabı olduğu için öncekilere nazaran daha yavaş ilerleyen bir kurguyla karşılaşacağınızı da belirteyim.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle:

“Yapamam… Onu yazgısına teslim edemem. Yapayalnız o şimdi… Oysa hiç yalnız kalmamalı, Dandelion. Sen bunu anlayamazsın. Kimse anlayamaz ama ben anlıyorum. Eğer yalnız kalırsa, bir zamanlar… Bir zamanlar benim başıma gelenleri o da yaşayacak… Sen bunu anlayamazsın…”

Nilfgaard İmparatoru Emhyr var Emreis harekete geçmek üzere. Tek bir hamleyle Kuzey Krallıkları’nı parçalamak, önüne çıkmak talihsizliğine düşen herkesi öldürmek veya esir almak istiyor. Geçmişte Sodden Tepesi’nde büyücüler yüzünden yenilen Nilfgaard İmparatoru bu sefer zaferle arasına hiç kimsenin giremeyeceğinden emin.

İnsanların ve devletlerin çıkar savaşlarına kesinlikle bulaşmamayı ve daima tarafsız kalmayı seçen Rivyalı Geralt bu sefer çok zor bir karar vermek zorundadır. Kehanetlerde bahsedilen, tüm dünyayı değiştirmeye yazgılı çocuk onun kendi kızı gibi sevdiği Ciri’dir. Ve Ciri’yi korumak için Geralt’ın yapmayacağı şey yoktur. Nihayet bir taraf seçmek ve canını hiçe saymak dâhil.

“Bu kitabı gerçekten, gerçekten çok beğendim… Sapkowskı’nin dünyasındaki hiçbir karakter siyah-beyaz değil. Geralt ve canavarlar dâhil herkes grinin bir tonu.”
––The Deckled Edge

Çeviri ve editörlüğünü yine Regaip Minareci ve Kemal Küçükgedik ikilisinin üstlendiği kitap ön siparişe açıldı bile. 14 Mart’tan itibaren de tüm kitapçılardaki yerini alacak. Şimdiden keyifli okumalar.

nefret-cagi-the-witcher-4-001

 

İLGİLİ BÖLÜMLER