YAZAN Eser Güven

Biri beni çimdiklesin

Gabe Newell sonunda yıllardır kendisinden duymak istediğimiz şeyi söyleyiverdi ve Valve'ın yeni oyunlar geliştirme işine döneceğinin sinyalini verdi! Newell, yeni kart oyunu Artifact'in sunumunda konuştu ve önce Valve'ın son yıllarda Steam'e ve donanıma odaklanmasının sebebinin 'geleceğe yapılan bir yatırım" söyledi. Sonrasında söyledikleri ise hayal mi görüyoruz dedirtti desem yeridir.

Artifact, Valve'dan göreceğimiz yeni oyunların ilkiymiş ve Valve yeniden oyun yapmaya başlıyormuş!

Artifact'i yeni oyundan saymamıza gerek yok, çünkü büyük beklentiyle duyurulan oyunun Dota 2 temalı bir kart oyunu olduğu ortaya çıkınca tepkiler hiç de olumlu olmamıştı. Hatta oyunun yayınlanan Teaser videosu 6bin beğeniye karşı 75bin beğenilmeme ile oyuncuların bakış açısını net biçimde özetliyor.

Gabe Newell, Valve'ın planladığı yeni oyun veya oyunlar hakkında ekstra bilgi vermekten kaçındı ve şunları söyledi: "Bugün bunun hakkında daha fazla konuşmayacağız ama bu büyük bir şey: artık aynı anda hem donanım, hem de yazılım geliştirebilecek kapasitedeyiz"

Newell konuşmasında Nintendo'ya imrendiğini de itiraf etmekten çekinmedi ve açıkçası konuşmasının bu kısmında söylediği şeyler Valve'ın sadece oyun değil, oyun dünyasını şekillendirebilecek yeni projelerle de karşımıza çıkabileceğinin işareti kabul edilebilir.

"Nintendo gibi firmaları her zaman biraz kıskanmışızdır. Miyamoto oturup da Zelda veya Mario'nun yeni versiyonu hakkında düşünmeye başladığında kontrolcünün neye benzeyeceğini, ne tür grafiklere ve yeteneklere sahip olacağını düşünüyor. Bir anda hareket kontrolü gibi yeni yeteneklerle karşımıza çıkabiliyor çünkü bunun kontrolü tamamen kendi elinde. Donanımı da mümkün olduğunca çekici hale getirebiliyor çünkü bir yandan o donanımdan faydalanacak yazılımı da kendisi tasarlıyor. İşte imrendiğimiz ve bizden de bundan sonra göreceğiniz şey bu."

Hadi bakalım, inşallah bunlar lafta kalmaz ve Valve'ı yeniden oyun dünyasına damga vuracak oyunlar ve teknolojilerle görürüz. Ama önce oyunlar lütfen.

P.S: Buraya kadar dayanıp Half-Life 3 esprisi yapmadığım için kendimi kutluyorum.

İLGİLİ BÖLÜMLER