Bluepoint'in Yeni Projesi Shadow of the Colossus'tan Bile Büyük Bir Remake

YAZAN Eser Güven

Bu sefer seçtikleri oyun hangisi acaba?

Karşımıza son olarak PlayStation 4'teki nefis Shadow of the Colossus remake'i ile çıkan Bluepoint yine bir remake üzerinde çalışıyor. Zaten bildiğiniz üzere Bluepoint özellikle de farklı platformlar için hazırladığı birbirinden iyi remake ve portlar ile ünlü. Kendilerini özellikle de PlayStation 3 için hazırladıkları God of War Collection, Metal Gear Solid HD Collection, Xbox 360 için Titanfall, PlayStation 4 için Uncharted: The Nathan Drake Collection gibi oyunlarla tanıyoruz.

Stüdyo Shadow of the Colossus için genişlettiği ekibinin yeni bir orijinal projede de çalışmaya devam edip etmeyeceği hakkındaki bir soruya "evet bunu yapabilirdik ama şu an başka bir remake üzerinde çalışıyoruz" diyerek bizleri meraklandırmayı başardı. Shadow of the Colossus gibi döneminin en iyi oyunlarından birini büyük bir başarıyla PlayStation 4'e uyarlayan stüdyonun yeni projesini tahmin etmeye çalışmak keyifli olacak.

> Shadow of the Colossus - İnceleme

Bluepoint şu an sahip oldukları çizer ekibinin AAA oyunlarla başa çıkabilecek büyüklükte olduğunu ve bundan sonraki aşamanın da ekibin işini kolaylaştıracak adımlar atmak ve oyun motorunu geliştirmek olduğunu söylüyor; çünkü üzerinde çalıştıkları yeni proje Shadow of the Colossus'tan daha büyükmüş.

Bluepoint'ın teknik yönetmeni Peter Dalton stüdyonun şu an hem yetenek, hem de ekip büyüklüğü olarak karşılarına çıkacak her tür remake projesinin altından kalkabilecek düzeyde olduğunu ve kendilerine sürekli olarak "remake yerine orijinal bir şey yaratma kabiliyetimiz ne durumda" diye sorduklarını da söylüyor. Nihai hedeflerinin stüdyonun hem orijinal oyun içeriği, hem de remake konusunda her tür projeyi halledebilecek hale gelmesiymiş.

> PlayStation 1'in En Efsane Oyunları

Elbette stüdyolar bu konularda biraz ketum davranıyor ve Bluepoint de farklı değil. Bluepoint başkanı Marco Thrush "yeni projemiz bizi çok heyecanlandırıyor ve bunun ne olduğunu öğrendiğinizde siz de çok heyecanlanacaksınız" diyerek merak seviyemizi arttırmayı başarıyor.

Aslında özellikle de PlayStation'ın oyun portföyünde PlayStation 4 için remake yapılabilecek o kadar çok oyun var ki. Yani tahminde bulunmak gerçekten de kolay iş değil. Ama projenin büyüklüğü söz konusu olunca acaba yine bir oyun serisinin koleksiyon halinde remake'ini mi yapacaklar diye merak ediyorum.

İLGİLİ BÖLÜMLER