Dark Souls'un Ölüm Haritaları Oyundaki Ölüm Tuzaklarını Gözler Önüne Seriyor

YAZAN Eser Güven

Öldün!

Dark Souls serisinin benim şahsi favorilerim arasında olduğunu artık sağır sultan bile duymuştur. Özellikle de ilk oyuna aşığımdır, aynı hafta içinde üç kez bitirdiğim bile olmuştur, o denli seviyorum yani. Dolayısıyla oyunla ilgili çeşitli istatistiki bilgilere de aynı derecede meraklıyım. DriftItem isimli Twitter kullanıcısının yayınlamış olduğu Dark Souls Ölüm Haritaları da işte bunlardan biri.

DriftItem oyunun 3D haritalarını çıkarmış, aynı 'ısı haritaları' gibi oyunda meydana gelen ölümleri ve uyarıları işaretleyerek hangi bölgelerde en yoğun ölümler yaşanmış, hangi bölümlerde oyuncular birbirini uyarmaya çalışmış bir bir ortaya koymuş. Ölümlerin yoğun olduğu kısımlar tam da beklediğim yerler ama bazı bilgiler de şaşırtıcı.

Önce aşağıya şu resimlerden birini bırakalım, öyle konuşalım:

Elbette bu oyunun tüm haritası değil, bu kadar katmanlı bir oyunun haritasını zaten tek resimde ortaya koyabilmek mümkün değil. Ama özellikle de oyunun baş kısımlarındaki önemli yerleri net biçimde görebiliyoruz.

Örneğin haritanın sağ kenarında Solaire ile ilk kez karşılaştığımız yer tam bir mesaj cenneti. Çünkü Solaire bu serinin en büyük ikonlarından biri, "Praise the sun!" eşliğinde en sevdiğimiz Sunbromuz o bizim. Hal böyle olunca da buraya gelen herkes (ben da dahil olmak üzere) bir mesaj bırakmayı borç biliyor.

Ölümlere bakınca ise başlıca dikkat çeken üç yer var, bunlardan biri Capra Demon'ın ufacık odası, biri Hellkite Wyvern köprüsü, diğeri ise Gargoyle çatısı. Capra Demon odasına girer girmez ölmeyen tanımıyorum, o yüzden bu daracık yerde bu kadar yoğun biçimde ölünmüş olması çok normal. Köprüde de ben bu ejderhayı öldürürüm diyerek yanarak kül olanların sayısı hiç de azımsanacak gibi değil.

DriftItem istek üzerine Anor Londo haritasını da paylaştı ve bu haritada da ilk baktığım şey baş belası köprü ile Smough ve Ornstein'in odası oldu. Haritanın en üst kısmında sapsarı bir yatay çizgi var ya, işte orada nice yiğitler Greatbow Knight'ların oklarına yem oldu. Smough odası ise muhtemelen tüm oyunun en çok ölünen yerlerinden biri olduğu için o kadar iz görmek gayet normal.

Başka nerede bu kadar çok ölüm olmuş olabilir diye düşünüyorum. Aklıma bir tek Duke's Archives geliyor, özellikle de yeni oyuncular için tam bir kıyım yeri çünkü orası. Eğer ileride o bölgenin de haritası yayınlanırsa doğru tahmin etmiş miyim görürüz.

Bu arada en çok bırakılan not da elbette tüm notların %7'sini oluşturan Praise the Sun! notuymuş. Notların dağılımını da aşağıda görebilirsiniz.