YAZAN Eser Güven

Oyunun elde ettiği gelir dudak uçuklatıcı olmalı

Her ne kadar son dönemde Fortnite gibi son derece dişli bir rakiple karşılaşmış olsa da PUBG'nin Battle Royale arenasındaki yeri kesinlikle tartışılmaz. Bunu Valve'ın büyük patronu Gabe Newell'in yaptığı açıklamayla bir kez daha anlamış olduk çünkü PlayerUnknown's Battlegrounds Steam'in bugüne kadar en çok satan üçüncü oyunu olmayı başarmış sevgili Oyungezerler.

Haftasonu yaptığı sunumda konuşan Newell "ortaya bir anda PUBG gibi bir oyun çıkıyor ve Steam tarihinin en çok satan üçüncü oyunu oluveriyor. Elde ettikleri net gelir bu kadar kısa bir süre içinde üç numaraya yerleşmeyi başardı." dedi.

PUBG'ye Gelen Hile Koruması Güncellemesi Teknik Sorunlar Oluşturdu

Newell listede 1 ve 2 numarada hangi oyunların olduğunu söylemedi, zaten aslında Valve bu tür açıklamalar yapmıyor. Oyuncu sayısı istatistiklerine baktığımızda bu iki oyunun çok büyük ihtimalle Dota 2 ve Team Fortress 2 olduğunu söylemek mümkün; çünkü Dota 2'nin Steam üzerinde kayıtlı oyuncu sayısı 125 milyon, Team Fortress 2'nin ise 45. PUBG'nin kayıtlı kullanıcı sayısı ise 33 milyona yaklaşmış durumda. Ancak burada çok önemli bir nüans var; Dota 2 ve Team Fortress 2 oynaması ücretsiz oyunlar. Bu da 30$ (70 tl) satış fiyatına sahip PUBG'nin elde ettiği başarının seviyesi hakkında daha iyi fikir veriyor.

Oyunu son 24 saatte aynı anda oynayan oyuncu sayısının 2.5 milyon civarında olduğunu da düşünürsek hiç öyle 'ufff bu battle royale türünde ne buluyorlar anlamıyorum" gibisinden tartışmalara girmeye gerek yok. Bu türün son dönemde oyun dünyasına damgasını vurduğunu ve PUBG ve Fortnite gibi oyunların da gördükleri ilgiyi sonuna kadar hak ettiklerini kabullenmek gerek. Bunu Battle Royale türüne uzaktan yakından ilgi duymayan biri olarak rahatça söyleyebiliyorum.

Sürekli olarak gelişmekte olan PUBG'nin 2018 yılı için açıkladığı yol haritasını da ilgili haberimizde okuyabilirsiniz.

İLGİLİ BÖLÜMLER