Bakın Fortnite Mobil Cihazlarda Nasıl Görünüyor - Türkçe Fragmanı Yayınlandı

YAZAN Eser Güven

Küçük ekranda Fortnite

Bundan birkaç gün önce Epic Games ve People Can Fly'dan sürpriz bir açıklama gelmiş ve Fortnite Battle Royale'in önce iOS cihazlar, ileriki bir tarihte de Android cihazlar için çıkışını gerçekleştirerek mobil cihazlarla buluşacağı duyurulmuştu. Elbette bu açıklama kafalarda soru işaretleri de yarattı, bu cihazlarda oyunun oynanışı nasıl olacaktı, konsol ve PC'de oynayanlara karşı ne tür dezavantajlar veya avantajlar bulunacaktı vs. Sonuçta fare klavye ile oynayan birinin bile yeri geldiğinde gamepad ile oynayan biri karşısında avantajı oluyor, bu denkleme bir de mobil cihazları eklemek dengeleri iyice değiştiren bir girişim.

İşte artık en azından oyunun mobil cihazda nasıl göründüğünü ve nasıl oynandığını biliyoruz çünkü Epic Games yayınladığı yeni Türkçe fragmanında bize tam da bunu gösteriyor.

 

Fragmandaki görüntüler sanırım iPhone X ile kaydedilmiş ve burada oyunun konsol ve PC versiyonlarında bulunan tüm özelliklerin eksiksiz biçimde mobil versiyonda da bulunduğunu görüyoruz. Zaten Epic Games'in açıklaması da bu yöndeydi, oyunun tüm cihazlarda bire bir aynı olacağını iddia etmişti.

Fortnite'a 20 Kişilik 5 Takımdan Oluşan Yeni Battle Royale Modu Geldi

Gördüğümüz kadarıyla karakteri hareket ettirmek için ekranın sol alt kısmını kullanıyoruz; ateş etmek, eşya toplamak vs gibi işler için ise ekranda belirlenen diğer bölümlere tıklıyoruz. Oyunun oynanışı gayet akıcı görünüyor, yalnız mobil cihazlarda oyun oynamanın başlıca sıkıntılarından biri olan parmakların oyun ekranını kapaması sorununa elbette bir çözüm bulmak mümkün değil. Yine de bu oyunun özellikle de mobil cihazlar için gamepad eklentilerinin satışlarına da olumlu bir etkisinin olacağını sanıyorum.

Fortnite'ı mobilde ilk oynayanlardan biri olmak isterseniz mobil testine kaydınızı yaptırabilirsiniz. Bu kaydın şimdilik yalnızca iOS cihazlarla sınırlı olduğunu hatırlatayım. 

Fortnite şu an PC, Xbox One ve PlayStation 4'te mevcut.