YAZAN Eser Güven

New Vegas'ta ise sıkıntı yok

Geçtiğimiz haftalarda size heyecan verici yeni bir projeden bahsetmiştik. Road to Liberty ismindeki mod grubu Fallout 4 motorunu kullanarak Fallout 3 remake'i hazırlıyordu. Capital Wasteland ismindeki bu güzel proje ne yazık ki iptal edilmiş bulunuyor. Bunun sebebi de Fallout 3'teki seslendirmelerin kullanılmasının yol açabileceği yasal sorunlar.

Grup adına açıklama yapan proje lideri Nathan (NafNaf95) durumla ilgili şöyle bir açıklama yapmış:

Bir süre önce Capital Wasteland'deki Fallout 3'teki seslendirmeleri ve sesleri kullanabilmek için Bethesda ile bir görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşme sırasında fark ettik ki bu konuda yapmış olduğumuz planlar yasal sınırları ciddi biçimde ihlal ediyormuş. Çalışmaya devam edebilmek için yöntemlerimizi değiştirmemiz gerekecekti.

Konu üzerinde bir süre düşündükten sonra Fallout 4 motorunu kullanarak Fallout 3'ü yasal biçimde geliştirme imkanımız olmadığını anladık. Eğer bu projeye devam edecek olsaydık Proje Lideri olarak doğabilecek telif hakkı ihlallerinden ve korsan yazılım suçlamalarından bizzat sorumlu olacaktım. Ne ben ne de ekipteki diğer arkadaşlarım Bethesda ile aramızdaki ilişkiyi bozmak istemiyoruz.

Aslında işi yarıda bırakmaya pek de gönüllü değildik ve seslendirmeleri baştan yapmayı bile düşündük. Ancak Liam Neeson, Malcolm McDowell, Eric Todd Dellums ve Ron Perlman gibi ikonik isimlerin seslerini değiştirmek Fallout 3'ün cazibesinden çok şey götürecekti ve bunu yapmak istemediğimizi fark ettik.

Eğer günün birinde Bethesda ve Zenimax'ın izniyle projeye yasal olarak devam etmemiz mümkün olursa bunu kesinlikle yapacağız.

Peki ya New Vegas?

New Vegas projesinde ise bir sıkıntı yok, çünkü ekip zaten yasal sorunlarla karşılaşmamak için seslendirmeleri de baştan hazırlayacak. Seslendirme ekibi projenin kalan kısmından bağımsız olarak çalışacağı ve bitirdikleri kısımlar zaman içinde ekleneceği için yayınlanan F4NV kısımlarının bazıları tamamen seslendirilmiş, bazıları ise seslendirilmemiş olabilirmiş. Yine de bunun projenin planlandığı şekilde ilerlemesi için en iyi yol olduğunu düşünen ekip bu sayede projenin yüksek kalite standardını da koruyabileceklerini belirtmiş.

Yani kısaca özetleyecek olursak Fallout 4 motoruyla Fallout 3 projesi rafa kalktı, New Vegas ise tüm hızıyla geliştirilmeye devam ediyor.