Alicia Vikander'li Tomb Raider Beklentileri Karşılayabilecek Mi?

YAZAN Billur Dalak

Kafalar karışık

Başrolünde Alicia Vikander'i göreceğimiz Tomb Raider'ın izleyici karşısına çıkmasına çok az kaldı. Kimilerimizin favori karakterlerinden biri olan Lara Croft bir kez daha beyaz perdeye taşınacak. Fakat seyircilerin kafası biraz karışık. Sonunda istediğimiz filme kavuşacak mıyız, yoksa yeni bir hayal kırıklığı bizleri mi bekliyor?

Önce kısaca Tomb Raider'ın konusunu özetlemeye çalışalım. Paylaşılan bilgilere bakılırsa Lara Croft'la 21 yaşında bisikletli kurye olarak çalışırken tanışacağız. Kahramanımız babasının tüm zenginliğine rağmen sıradan bir hayat sürmeyi tercih etmiş olacak. Fakat babasının aniden kaybolmasına dair sorular her geçen gün derinleşecek. O da en sonunda bu olayı araştırma kararı alacak. Bulduğu belgeler ve görüntüler babasının sandığından farklı yönleri olan bir adam olduğunu ortaya koyacak. O da gerçeği bulabilmek için Japonya yakınlarındaki gizemli bir adaya doğru yola koyulacak. Zorlu yolculuk sonunda ulaştığı bu tehlikeli ada tanıyıp sevdiğimiz Lara Croft'un kendini keşfetmesine vesile olacak.

Senelerce oynadığımız oyunlarla gönlümüzde yer eden Lara Croft'a bu sefer Alicia Vikander hayat veriyor. Aniden kaybolan Richard Croft rolünde ise Dominic West'i görüyoruz. Onlara Walton Goggins, Daniel Wu, Kristin Scott Thomas ve Derek Jacobi gibi isimler eşlik ediyor.

Gelelim filmden beklentilere... Aslına bakarsanız Lara Croft için Alicia Vikander'in seçilmesi karakterin hayranlarını pek memnun etmedi. Hepimiz bunun farkındayız. Oscar Ödüllü oyuncunun rol yapma kabiliyetinden yana şüphemiz yok. Fakat oyuncu ve karakterin uyumlu olması da bir o kadar önemli. Alicia Vikander fiziksel olarak Lara Croft'a pek benzemiyor. Bu açığı oyunculuğuyla kapatıp seyircilerin gözüne girmesi de oldukça mümkün. Ne de olsa Gal Gadot, Wonder Woman olarak seçildiğinde de buna tercihe karşı çıkan çok fazla kişi olmuştu. Fakat Gadot ortaya koyduğu performansla tüm şüpheleri silmeyi başardı. Bir benzeri Alicia Vikander için söz konusu olabilir mi, pek emin değiliz açıkçası. Umuyoruz performansıyla hepimizi yanıltır.

Öte yandan yabancı basında çıkan kısıtlı sayıdaki incelemelere bakınca eleştirmenlerin ikiye ayrıldığını görüyoruz. Kimi ortaya çıkan işten pek memnun değil. Kimileri ise Angelina Jolie'nin ardından iyi bir aşama kaydedildiğini düşünüyor. Eğer filme kadın karakterler perspektifinden bakarsak Tomb Raider'ın önemli bir adım olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Wonder Woman'ın elde ettiği başarıdan sonra Hollywood'un kadın kahramanlara yönelmeye başlaması hiç şaşırtıcı değil. Ana kahraman olarak daha fazla kadın görmekten yana da pek şikayetimiz yok. Fakat Tomb Raider bu beklentiyi karşılayabilecek mi? İşte bu noktada şüphelerimiz var. Film oyundaki aksiyon sahnelerini birebir uyarlayarak dikkat çekmeyi başarsa da iş senaryo ve oyunculuklarda bitiyor. Özellikle karakteri zaten derinlemesine tanıyan izleyicileri memnun etmenin pek de kolay olmayacağını düşünüyoruz. Fakat oyun dünyasından uzak seyirciler için aksiyon dolu sıradan bir macera olarak kalabilir. Tüm bu soruların cevaplarını 16 Mart'ta alacağız.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Başrol için Alicia Vikander'in seçilmesinden memnun musunuz? Daha da önemlisi filmin güzel olacağına inanıyor musunuz?

İLGİLİ BÖLÜMLER