Detroit: Become Human'ın Üç Kahramanını Yeni Videolar Eşliğinde Tanıyoruz

YAZAN Eser Güven

Connor, Marcus ve Kara

25 Mayıs'ta PlayStation 4'e özel olarak çıkacak olan Detroit: Become Human'dan üç yeni video daha yayınlandı. Bu videolar oyunun üç kahramanı olan Connor, Kara ve Markus'a yoğunlaşıyor. Quantic Dream'in kurucusu ve oyunun yönetmeni David Cage'in Playstation.com sayfasında yayınladığı blog aynı zamanda bu üç kahramanın hikayelerini de özetlemiş. Eh biz de boş durmayıp hem fragmanları paylaşalım, hem de hikayeleri çevirelim dedik.

> Detroit: Become Human Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Connor - RK800

RK800 kod adlı Connor, CyberLife tarafından yaratılan bir prototip. Yaratılış amacı insan dedektiflere teknolojik yardım sunarak yaptıkları araştırmalarda yardımcı olmak. Sahip olduğu özel geliştirilmiş sosyal modül sayesinde "ideal ortak" olabiliyor ve her takıma rahatlıkla uyum sağlayabiliyor. Ayrıca gerçek zamanlı moleküler analiz cihazı ve geçmişteki olayları canlandırmasını sağlayan sofistike bir simülatör gibi özel kabiliyetlere de sahip. İnanılmaz derecede zeki, soğukkanlı ve kararlı olan Connor, görevinde başarılı olmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır bir android.

Androidlerin tuhaf davranmaya başladığına dair ilk raporlar gelmeye başladığında CyberLife bu prototipi Detroit polisine yardımcı olması için göndermiş. Connor her ne kadar androidlerle ilgili çeşitli saha testlerinden geçmiş olsa da bu onun ilk soruşturması.

Connor, androidlerden nefret eden alkolik bir dedektif olan Teğmen Hank Anderson'ın yanına gönderilmiş. Connor "psikoloji" modünün de yardımıyla ortağının güvenini kazanmaya ve normalin dışında davranışlar sergileyen androidlerle ilgili gerçeği ortaya çıkarmaya çalışacak.

Marcus - RK200

Markus artık bacaklarını kullanamayan yaşlı bir adam olan ünlü ressam Carl Manfred'e ait bir android. Başlarda Carl Markus'u yalnızca bir makine olarak görmüş olsa da, sonrasında babalık içgüdüsüyle aralarında farklı bir bağ kurulmuş. Carl Markus'a adeta bir insanmış gibi davranıyor, ona resim yapmayı öğretiyor, edebiyat ve müzik hakkında bilgiler veriyor ve gün geçtikçe android'in ruhunu daha da canlandırıyor.

Nihayetinde Carl Markus'u oğlu gibi görmeye başlıyor ama bu durum Carl'ın gerçek biyolojik oğlu Leo'yu hiç de memnun etmiyor.

Markus'un yolculuğu onu yaşlı bir adamın hizmetindeki bakıcılık rolünden alarak tarihi android devriminin lideri haline dönüştürecek. Ancak bir devrime liderlik etmek Markus'un hayal bile edemeyeceği kadar zorlu bir süreç: halkının yapay anlaşmazlıkları ile başa çıkmak, çözülemez gibi görünen ikilemlerle, ahlaki seçimlerle ve fedakarlıklarla yüzleşmek zorunda kalacak.

Şiddet ile barışçılık, yumruk ile el uzatmak arasında seçim yapmak zorunda kalacak. Markus yaptığı seçimlerle halkının tarihini yazacak ve onları ya özgürlüğe, ya da yok oluşa sürükleyecek.

Kara - AX400

Kara, CyberLife tarafından yaratılan bir ev yardımcısı modeli. AX400 ev işlerini halletmek ve çocuk bakıcılığı yapmak için tasarlanan yaygın bir model. 300 farklı dilde iletişim kurabiliyor, 9000'den fazla çeşit yemek hazırlayabiliyor, çocuklara ev ödevlerinde yardımcı olup onlarla oynayabiliyorlar.

Kara'nın sahibi, Todd Williams ismindeki eski bir taksi şoförü ve kendisi tuhaf ve hareketleri öngörülemeyen bir karakter. Todd'un Alice isminde küçük bir kızı var ve Kara'nın görevi de Alice'e bakıcılık yapmak.

Yaşanan birkaç olumsuzluğun ardından Kara ve Alice, Todd'un yanında güvende olmadıklarını anlıyorlar. Bu ikili beraber kaçacak ve özgürlüğe ulaşmaya çalışacaklar.

Kaçak haline düşen ikili dünyanın tutarsızlığını fark edecek ve onları birbirine bağlayan tuhaf hisleri anlamaya başlayacaklar. Yolculukları sırasında şiddet ve nefretin yanı sıra, içlerindeki umudu kaybetmemiş olanların empatisiyle de karşılaşacaklar.

İLGİLİ BÖLÜMLER