Red Dead Redemption, PS3 Emülatörünün Yeni Versiyonunda Çok İyi Görünüyor

YAZAN Eser Güven

PC'de RDR günleri yaklaşıyor

Uzun süredir geliştirilmekte olan ve bu süre içinde oldukça ciddi ilerlemeler kaydeden RPCS3 PS3 emülatörü çeşitli PS3 oyunlarının PC'de oynanabilmesine olanak sağlayan bir araç. Belki hatırlarsınız, geçtiğimiz Temmuz ayında programın yeni bir sürümü yayınlanmış ve bu sürümle Demon's Souls PC'de tamamen oynanabilir hale gelmişti. 2009 yılında PlayStation 3'e özel olarak yayınlanan oyunu PS3 haricinde oynama şansımız sıfırdı, ama bu emülatör sayesinde en azından PS3 sahibi olmayanlar da oyuna göz atma ve hatta bitirme şansına kavuşmuştu.

Emülatörlerin hassas bir konu olduğu bir gerçek. Eski cihazların emülatörlerinde pek bir sorun yok ama Cemu ve RPCS3 gibi hala daha aktif olan konsolların emülatörlerinde yasal çizgi esnetilmiş oluyor. Yine de bazen emülasyon dünyasında öyle gelişmeler oluyor ki kayıtsız kalmak zor.

RPCS3'ün yeni versiyonunda dokular konusunda büyük ilerleme sağlandı ve bu sayede çoğu oyunun grafiklerindeki gama, bloom, gölge gibi özellikler aslına uygun biçimde yansıtıldı. Emülatörün en yeni videosu çeşitli oyunların eski ve yeni halleri arasındaki farkı gösteriyor ve sizin de görebileceğiniz gibi başta Red Dead Redemption olmak üzere oyunlar gerçekten de çok iyi görünmeye başlamış.

 

Videoda yalnızca Red Dead Redemption değil Drakengard 3, Asura's Wrath, Silent Hill: Downpour gibi oyunlardan da görüntüler görüyoruz. Bu oyunların büyük kısmı henüz tamamen oynanabilir aşamaya ulaşamadı, FPS düşüşlerine ek olarak oyunu bitirmenize engel olan bazı hataları da mevcut. Yine de emülatörün uyumluluk tablosuna şuradan göz atabilir ve heves ettiğiniz oyunların ne aşamada olduğunu görebilirsiniz.

İLGİLİ BÖLÜMLER