Söylenti: Microsoft; Cyberpunk 2077, Borderlands 3, Spinter Cell ve Birçok Oyunun Reklam Haklarını Satın Aldı

YAZAN Utku Çakır

Peki bu ne anlama geliyor?

 Xbox One ve X ile ilgili doğru sızıntı haberleriyle bilinen Rectify Gaming, bu sefer de Microsoft’un 2018 ve 2019’da çıkacak birkaç büyük oyunun reklam haklarını satın aldığını duyurdu.

Rectify'ın Microsoft'a yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Microsoft; Borderlands 3, Cyberpunk 2077, yeni Splinter Cell, Battlefield V, Madden 19 ve Anthem oyunlarının yapımcılarıyla reklam anlaşmaları yapmış.

Yeni Battlefield 2. Dünya Savaşını Konu Alacak ve İsmi De Battlefield V

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şu: Reklam anlaşmaları, özel oyun demek değil. Yukarıdaki listede adı geçen hiçbir oyunun sadece Xbox One çıkacağını düşünmek çılgınlık olur. Böyle anlaşmalar genellikle oyunların videolarında ve çevrim iç / dışı reklam kampanyalarında platform sahibinin konsolunun öne çıkartılmasıyla ilgili olmakta. Örneğin, The Witcher 3'ün çıkışı öncesi yayınlanan videoların büyük bir kısmı Xbox One ile oynanmıştı (PC videoları da Xbox One gamepad’i ile). Burada amaç büyük oyunların isimlerini kullanarak konsolları "casual" oyunculara tanıtmak. Ve tam tersi.

Pek ihtimal vermediğim bir diğer olasılık, üstteki oyunların tıpkı Rise of the Tomb Raider’da olduğu gibi Xbox One’a “kısıtlı süre özel oyun” olarak gelmesi. Ama ne Ubisoft'un, ne EA'in ne de CDPR'ın büyük AAA oyunlarının belli bir süre sadece Xbox One marketine sıkışmasını isteyeceklerini hiç sanmıyorum. “Özel oyun” olarak tek ihtimal, Sony’nin reklam anlaşması yaptığı bazı oyunlarda olduğu gibi, DLC ve içeriklerin bir ay gibi belli bir süre Xbox One’a özel olması olabilir.

Rectify'ın bu iddiasını ek olarak, Shadow of the Tomb Raider ve The Division 2'nin de Microsoft'la reklam anlaşması yaptığı konuşulmakta.

Yeni Splinter Cell Oyunu Geliyor

İddia edilen bu anlaşmanın bir diğer etkisini de bu E3’te göreceğimizi tahmin ediyorum. Listedeki oyunların hepsi büyük ihtimalle Microsoft konferansında gösterilecektir. Anthem ve Cyberpunk 2077'nin bu yıl çıkmayacağını biliyoruz. Splinter Cell büyük ihtimalle bu sene çıkacakken, Battlefield V ve Madden 19'un 2018 tarihleri kesin. Burada belli olmayan tek oyun Borderlands 3. Belki Gearbox bir sürpriz yapıp oyunu E3 duyusundan birkaç ay sonra piyasaya sürebilir.