Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Maliyeti İçin Uçuk Rakamlardan Bahsediliyor

YAZAN Eser Güven

O paraya Tek Yüzük alınır

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili ilk bilgileri 2017'nin Kasım ayında almıştık. İddialara göre Amazon JRR Tolkien'in bu klasik eserinin TV haklarını almak için 250 milyon dolar ödemişti. Bu bile başlı başına çok büyük bir miktarken geçtiğimiz ay yapılan bir açıklama bu parayı iki katına çıkardı. Buna göre Amazon iki sezonun çekimleri için 250 milyon dolarlık bütçe ayırmıştı yani dizinin toplam maliyeti yarım milyar dolara ulaşmıştı.

The Hollywood Reporter sitesi ise yayınladığı yeni haberinde dizinin toplam maliyetinin 1 milyar doları aşacağını duyurdu. 500 milyon dolar nerede, 1 milyar dolar nerede? Aradaki bu korkunç fark nereden kaynaklanıyor dersiniz? Çünkü yapılan anlaşmaya göre Amazon'un 5 sezonluk dizi çekmesi gerekiyormuş. Yani daha ortada hiçbir şey yokken bile Tolkien Estate ve yayıncı HarperCollins ile anlaşma yapmak üzere 5 sezonluk dizi çekileceği vaat edilmiş. Normalde biliyorsunuz diziler başarılarına göre planlarına ekstra sezonlar eklerler, Amazon ise gerçekten büyük bir risk almış. İlk iki sezonunun istenen başarıya ulaşamaması halinde bu proje Amazon'a çok büyük bir zarar olarak yazılacak.

> Andy Serkis, Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Olacak Mı?

Karşılaştırma yapmak isterseniz diye söyleyeyim: Westworld dizisinin bölüm maliyeti yaklaşık 10 milyon dolar, Game of Thrones'un son sezonunun bölüm maliyetinin ise 15 milyon dolar civarı olacağı tahmin ediliyor. Yani sezon başı yaklaşık 100 milyon dolarlık bir maliyet. Amazon'un 5 sezona 1 milyar dolar bağlaması aradaki farkı da ortaya koyuyor.

Haberde ilgi çeken bir diğer husus ise Peter Jackson'ın Amazon'la irtibat halinde olduğu ve stüdyonun "filmlerdeki materyallerden bazılarını" kullanabileceğine dair. Ayrıca anlaşmada spinoff diziler çekme hakkının da alındığını görüyoruz, bu da önümüzdeki yıllarda ekranlarda bolca farklı Tolkien dizisi izleyebiliriz anlamına geliyor.

Peter Jackson'ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesi yaklaşık 3 milyar dolar hasılat elde etmişti.

İLGİLİ BÖLÜMLER