YAZAN Eser Güven

PlayStation 5 için henüz erken

Geçtiğimiz hafta bir anda PlayStation 5 söylentileri dönmeye başladı, SemiAccurate sitesi PlayStation 5 ile ilgili ilk bilgilere sahip olduğunu iddia etti. "Bu kesinlikle clickbait haber" değildir diyen site, PlayStation 5'in teknik bilgilerine ek olarak olası çıkış tarihi hakkında da bilgisi olduğunu söylüyordu. Bu bilgileri ilgili haberde görmek mümkün değildi, çünkü haberin kalanına yalnızca sitenin paralı aboneleri erişebiliyordu. Ancak tabi ki bu bilgilerin dışarı sızması pek de zaman almadı.

Buna göre PlayStation 5, 8 çekirdekli Zen CPU ve Navi tabanlı GPU'dan oluşan bir APU içerecekti. Yazıda oyun geliştiricilerine çoktan geliştirme kitlerinin gönderilmiş olduğu ve konsolun çıkışının beklenenden de yakın olduğu iddia ediliyordu. Hatta yazıda verilen verilen tarih aralığı 2018 Noel dönemi ile 2019 başı arasındaydı. Hal böyle olunca da bir çok haber sitesi "PS5 bu yıl çıkabilir!" şeklinde haberler yayınladı.

Elbette bu haberin ardından çeşitli analistler de görüş bildirmeye başladı ve ortak kanı bu tarihlerin elle tutulur bir yanı olmadığıydı. Özellikle de önümüzdeki dönemlerde çıkacak olan büyük PS4 oyunlarını düşündüğümüzde (The Last of Us Part II, Death Stranding, Ghost of Tsushima, Days Gone vs) konsolun daha uzun bir ömrü olduğu çok açık. Sektörün önde gelen analistleri PS5'in bu yıl sonu veya 2019 başında çıkmasına ihtimal vermiyor. Wedbush Securities analistlerinden Michael Pachter yaptıkları araştırmalara göre PS5'in çok büyük ihtimalle 2020 yılında çıkacağını, ama 2019 yılını da ihtimaller dahilinde tuttuklarını söylüyor. Buna göre konsol %25 ihtimalle 2019 sonuna doğru, %75 ihtimalle ise 2020 yılında çıkışını gerçekleştirmiş olacak.

Sony, PlayStation 4 konsolunu 2013 yılında yayınlamış, geliştirilmiş versiyonu olan PS4 Pro ise 2016'nın sonlarında piyasaya çıkmıştı. Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama bence PS5 için acele etmeye hiç gerek yok, PS4 hala daha taş gibi konsol ve geleceği de oldukça parlak çünkü.

İLGİLİ BÖLÜMLER