Steam'in Yeni Gizlilik Ayarları Steam Spy Gibi Sitelerin Sonunu Getirecek

YAZAN Eser Güven

Valve, hala nelerle uğraşıyorsun

Valve yine sessiz sedasız biçimde Steam üzerinde önemli bir değişiklik yaptı ve Profil Gizlilik Ayarı sayfasını değiştirdi. Bu değişiklik sayesinde isteyen kullanıcılar hangi oyunları satın aldıkları veya istek listesine ekledikleri de dahil olmak üzere başarımları, oyun süreleri gibi bilgileri de diğer kullanıcılardan gizleyebilecekler. Yani siz istemediğiniz taktirde hiçbir arkadaşınız en son hangi oyunu satın aldığınızı veya hangi oyuna kaç saat gömdüğünüzü göremeyecek.

Ancak bu değişiklik istatistik toplayan ve bizlerin de sıkça başvurduğu Steam Spy gibi sitelere büyük bir darbe anlamına geliyor. Steam üzerinde hangi oyunun kaç kullanıcısı olduğu, ortalama oyun süreleri, eş zamanlı oyuncu sayıları gibi bilgileri Steam'den çektiği veriler doğrultusunda bizlere sunan bu siteler artık sağlıklı sonuç veremeyecekler. Steam Spy'ın işletmecisi Sergey Galyonkin Twitter üzerinden yayınladığı mesajda "Valve gizlilik ayarlarını değiştirerek Steam kullanıcılarının sahip olduğu oyunları gizledi. Steam Spy bu bilginin görünür olmasına ihtiyaç duyduğu için artık işini yapamayacak" dedi ve ekledi:

"Sorun aslında yeni gizlilik ayarları değil, Steam'in tüm oyuncuların kütüphanesini varsayılan ayar olarak gizli hale getirmesi (bunu blog üzerinden yaptıkları açıklamada belirtmediler bile)"

> Steam 2017'de Yaptığı Satışlarla Kendi Rekorunu Kırdı

Yani Steam bu yeni güncellemeyle birlikte "isteyen oyun bilgilerini gizlesin" değil, "isteyen oyun bilgilerini açsın" diyor ve bu yüzden de varsayılan ayar olarak kütüphanelerimizi arkadaşlarımızın dışındaki kullanıcılara saklıyor.

Şu anki haliyle bu tür sitelerin faaliyetlerine devam edebilmelerinin tek şartı kullanıcıların Gizlilik Ayarlarında oyun bilgilerini Herkese Açık hale getirmesi ama bunun gerçekleşme ihtimali düşük. Keşke Steam bu ayarın varsayılan halini değiştirdiğini açıklamadan bu tür bir değişikliğe gitmemiş olsaydı, ben ilk iş olarak yeni ayarlara girerek bu tür bilgileri herkese açık olarak değiştirdim ama Steam bu konuda yeni bir adım atmazsa istatistik sitelerinin sonu geldi gibi görünüyor.

İLGİLİ BÖLÜMLER