EA'in 'En Fazla 900.000 Satar' Dediği A Way Out Şimdiden Milyonu Devirdi

YAZAN Eser Güven

Bir şeyi de doğru tahmin et be EA

A Way Out'un geliştiricisi Hazelight Studios, 23 Mart'ta yayınlanan A Way Out'un yalnızca üç hafta içerisinde bir milyonun üzerinde sattığını açıkladı. Bu co-op oyunu oynamak için yalnızca tek bir oyuncunun oyuna sahip olması yetiyor, bu şekilde düşünürsek de oyunun oyuncu sayısının yaklaşık olarak iki milyon civarında olduğunu tahmin edebiliyoruz. Ama işin ilginç kısmı EA'in bir yandan A Way Out'a güvenip, diğer yandan böyle bir başarı elde edebileceğini tahmin edememesi.

Electronic Arts'ın pazarlama planlarına göre oyunun ilk haftasında 200 bin sattıktan sonra satışların yavaşlaması ve oyunun ömrü boyunca da 894,000 kopya satması bekleniyormuş. Ancak oyun daha üçüncü haftasında EA'in "tüm zamanlarda yakalayacağı satış bu kadar" dediği miktarı geçti bile.

Bu gerçekten güzel bir haber çünkü A Way Out cidden farklı bir şey denedi. Tamamen anlatıma dayalı bir oyunun, dahası tek kopyayla iki kişinin farklı bilgisayarlarda bile oynayabildiği bir oyunun böyle bir başarı yakalaması EA gibi büyük yayıncıları bu tür riskler almaya daha çok teşvik edecektir çünkü. Biz de bu sayede bu tür orijinal fikirlerle karşılaşmaya devam edeceğiz. En çok da Josef Fares adına sevindim, sektörün böyle delilere ihtiyacı var çünkü.

Brothers: A Tale of Two Sons'ın geliştiricisi Hazelight'ın yeni oyunu olan A Way Out 23 Mart 2018'de PC, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkmıştı.

İLGİLİ BÖLÜMLER