YAZAN Mert Köse

Artyom ile yeni bir macera.

İlk olarak E3 2017'de Microsoft konferansında duyuruldu Metro Exodus. Duyurulduğu andan bugüne kadar da paylaşılan en ufak bilgilerin bile haber yapıldığı bir popülariteye sahip. Nasıl olmasın? Artık oyun yer altından yer üstüne taşınmışken, geliştiriciler üstüne basa basa "lineer olmayan haritalar var" demişken hep bir merak konusu oldu. Siz teker teker aramayın diye Metro Exodus ile ilgili paylaşılan her şeyi tek bir çatı altında topladık ve hizmetinize sunuyoruz efendim.

Hikaye Ne Alemde?

Metro Exodus, Metro: 2033 ve Metro: Last Light'tan sonra gelen, serinin üçüncü oyunu. Artyom ile olan maceramız iki oyunda da olduğu gibi bu oyunda da devam edecek. Ancak iki oyunun aksine Artyom Moskova metrosunu karış karış gezmeyecek, hayat macerasını yer üstüne taşıyacak.

2036 yılında geçen oyunda Artyom Moskova metrosundan çıkmıştır ve bu diyarlardan uzaklaşıp yeni bir hayata başlamak istemektedir. Bu sebeple Spartan Koruyucuları'yla beraber Doğu'ya doğru giden bir trene binip uzun bir yolculuğa koyulmuştur. İlk durağı Volga Nehri olan Artyom burada ileride ana istasyonumuz olacak olan Aurora ismindeki trene denk gelir. Bu trenle birlikte Artyom toplam bir sene sürecek bir maceraya daha atılır.

Exodus'ta bizimle beraber farklı gruplar bulunabilecek. NPC'lerle gireceğimiz etkileşimlere göre vereceğimiz kararlar dostlarımızın kaderlerini belirleyecek. Seçimlerimizi doğru vermek önemli yani. Ayrıca Metro: Last Light'tan tanıdığımız Anna da eşimiz olarak oyunda yer alacak.

metro-exodus2

Oyun Açık Dünya Mı Olacak?

Yerin üstüne çıkmamızla beraber geniş bir dünyası olacak olan Metro Exodus, geliştiricilerin söylediğine göre açık dünyaya sahip olmayacak. Ancak oyunda lineer bir gidişat da söz konusu değil. Haritalar keşfedilebilir bir genişlikte, yan görevler ve etkinliklerle dolu olacak. Öyle ki, Metro: Last Light'ın en büyük haritası 200 metrekare iken bu sayı Metro Exodus'ta iki kilometre kare olacak. Geliştiricilerin amacı lineerlik ile açık dünya arasında bir denge yakalamakmış. Dediklerine göre oyunda sadece ana görev yaparsanız çok fazla şey kaçıracakmışsınız.

Oyunda yukarıda bahsettiğim şekilde birkaç harita mevcut olacak. Ancak bir haritadan diğerine geçtiğimizde önceden bulunduğumuz haritalara geri dönemeyeceğiz. Yani bir haritayı terk ederken iki defa düşünmek gerekecek. Oyunun süresi bir seneyi bulacağından bazen tamamen karla kaplı yerlerde gezinirken bazen de kendimizi her tarafı sarı olan çöllerde bulacağız. Bu dinamizm oyunda gece-gündüz döngüsüyle ve farklı hava olaylarıyla beraber de iyice çeşitleniyor. Haritanın geniş olmasıyla beraber yaya olarak uzak yerlere yürümek de haliyle uzun ve sıkıcı olacak. Bu sebepten oyunda çeşitli araçlar mevcut olacak. Bu araçların çeşitliliğini henüz bilmesek de deniz ve kara araçlarının olması kesin gibi.

Oyunda Bizi Neler Bekliyor?

Metro'nun dünyasında her zaman farklı insanlarla karşılaşıyorduk ve buram buram Rus aksanlı İngilizceleriyle beraber çeşitli yerlere gidiyorduk. Exodus'ta ise insanlarla daha fazla etkileşime gireceğiz. Hem kendi ekibimiz olacak ve birileri bizlere katılacak, hem de haritalarda bulunan insanlarla çeşitli durumlar yaşayacağız. Bu insanlar bazen düşman olabilecekken bazen de gerçekten yardıma ihtiyacı olan kişiler olacak. Buradaki seçimlerimiz insanların ölümüne sebep olabilecek.

Exodus'un dünyasında sadece insanlar mevcut değil. Nükleer bombanın etkisiyle mutantlaşmış canavarlarla da defalarca kez karşılaşacağız. Sisli bir havada karşımıza aniden çıkma ihtimalleri bizi tedirgin ve dikkatli yapacak. Yani Metro Exodus, sahip olduğu gergin atmosferi korumaya devam edecek.

metro-exodus1

Oynanış Nasıl Olacak?

Metro Exodus'ta yaşanan önemli değişiklikler oynanışa da yansımış durumda. İlk iki oyunda silahları upgrade etmek için oyunda bulunan bazı istasyonlara denk gelmek gerekiyordu. Bu istasyonlarda mermi ticareti yapabiliyorduk. Ayrıca yerde bulduğumuz upgrade'li silahları değiştiremiyorduk. Exodus'ta ise artık silahların ekipmanlarını istediğimiz gibi değiştirebileceğiz. Upgrade etmek için ise haritalarda bulunan farklı materyalleri toplayıp çeşitli kimyasallarla beraber craft etmek gerekecek. Ayrıca haritalarda bulunan çeşitli atölye masalarına gidip silahlarımızı temizlememiz gerekiyor. Aksi takdirde silahlar düzgün bir şekilde çalışmayacak.

Oynanış dinamiği yine Last Light'taki gibi gizlilik ve combat üzerine dallanıyor. İstediğimiz şekilde ilerlemek mümkün. Exodus'ta bu durum iyice detaylandırılmış ve animasyon çeşitliliği arttırılmış olacak.

Exodus'un diğer oyunlara göre en önemli farklarından biri sabit bir istasyonumuzun olması. Diğer oyunlarda ilerleyişe göre karşımıza gelen istasyonların yerine Aurora ismindeki tren bizim kalıcı üssümüz olacak. Bu tren devamlı olarak değişiklik yaşayacak ve içerisinde dostlarımız yer alacak. Aurora aynı zamanda harita değiştirirken kullandığımız tren olacak.

metro-exodus3

Oyunu Kim, Hangi Platformlar İçin Geliştiriyor?

Oyunu geliştiren ekip Malta'da bulunan Ukraynalı 4A Games. Serinin ilk iki oyunu olan Metro: 2033'ü 2010, Metro: Last Light'ı da 2013 yılında çıkaran stüdyo, bu iki oyunun aynı zamanda geliştirilmiş görselleriyle Redux sürümünü 2014 yılında çıkardı. Ekip Metro Exodus için kendi geliştirdikleri motor olan 4A Engine'i kullanıyor.

Metro Exodus, PlayStation 4, Xbox One ve PC için geliştiriliyor. Oyunun çıkış tarihi de 2018'in son çeyreği olarak belirtildi.

Yayınlanan En Son Fragmanlar