YAZAN Eser Güven

Geriye ne kaldı?

Konami'nin PES serisindeki en büyük kozlarından biri UEFA ile yapmış olduğu ortaklık anlaşmasıydı ve bu sayede Şampiyonlar Ligi'nin haklarını elinde tutuyordu. Bu günler artık sona erdi çünkü Konami'nin UEFA ile yapmış olduğu 10 yıllık anlaşma sona erdi.

26 Mayıs 2018'de Kiev'in Olimpiyat Stadında yapılacak olan Şampiyonlar Ligi final maçı ile birlikte anlaşma tamamen bitmiş ve lisans sona ermiş olacak.

Konami Şampiyonlar Ligi'ni ilk olarak 2008 yılında çıkan Pro Evolution Soccer 2009'da kullanmıştı. Konami, Şampiyonlar Ligi'nin ardından UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Süper Kupasını da seriye kazandırmıştı.

Konami 2015 yılında UEFA ile Pro Evolution Soccer'daki UEFA lisanslarını yenileme konusunu görüştüklerini ve 2019'a kadar lisansları ellerinde tutmak istediklerini açıklamıştı. Ama bugün gelen bu habere göre anlaşmanın süresi kısa tutulmuş gibi görünüyor.

Açıkça konuşmak gerekirse son yıllarda PES'in FIFA karşısındaki belki de tek kozu bu lisanslardı. FIFA'nın sahip olduğu resmi lisanslar karşısında zor zamanlar geçiren PES'de bildiğiniz gibi çoğu takımın isim hakkı bulunmadığı için uydurma isimlerle karşılaşıyorduk. Chelsea ile oynamak isterseniz London FC seçiyordunuz mesela. Eğer şimdi FIFA bu lisansları da bir şekilde alırsa bunun PES için büyük bir darbe olacağını söylemek mümkün.

Yine de Konami'nin marka direktörlerinden Jonas Lygaard pek de umutsuz konuşmamış: "UEFA Şampiyonlar Ligi lisansı sayesinde dünyanın dört bir yanındaki futbolseverlere bu turnuvayı bizzat yaşama fırsatı verdik ve benzersiz deneyimler yaratma şansını elde ettik. Bu yıl ise odak noktamızı başka yönlere çevireceğiz. UEFA ile Konami'nin birlikte çalışmaya devam etmesi için alternatif yollar aramaya devam edeceğiz çünkü aramızdaki ilişki çok kuvvetli."

Acaba Şampiyonlar Ligi lisansını elde tutmak Konami'yi maddi olarak zorlamaya mı başladı, yoksa UEFA daha cazip bir teklif geldiği için mi lisans yenilemedi, bunu önümüzdeki günlerde öğreniriz.

İLGİLİ BÖLÜMLER