Belçika Loot Box'ların Yasa Dışı Olduğuna Karar Verdi

YAZAN Eser Güven

Belçika'dan ciddi bir karar geldi

Oyunlardaki loot box'lar konusunda en ciddi kararlardan biri Belçika'dan geldi ve Belçika Kumar Komisyonu yaptığı incelemelerin ardından video oyunlarında loot box kullanımının yasa dışı olduğuna kanaat getirdi ve oyunlardan tamamen kaldırılmasını istedi.

Belçika Kumar Komisyonu'nun incelediği oyunlar arasında Overwatch, FIFA 18, Counter-Strike: Global Offensive ve Star Wars Battlefront 2 gibi isimler bulunuyor. İşin ilginç kısmı spot ışıklarının loot box üzerinden oyunlar üzerine dönmesine neden olan Star Wars Battlefront 2'nin yapılan incelemeler sonucunda 'kumar içermediğine' karar verilmesi, çünkü araştırmanın başladığı tarihte Battlefront 2'nin mikro ödemeleri bildiğiniz gibi geçici olarak da olsa oyundan kaldırılmıştı. Yani kabak asıl olarak diğer oyunların başına patladı diyebiliriz.

Belçika Adalet Bakanı Koen Geens, bundan sonra yapılacakları tartışmak üzere bu oyunların geliştiricileriyle görüşeceklerini söyledi. Eğer söz konusu oyunların geliştiricileri oyunlarından loot box'ları kaldırmazlarsa beş yıla kadar hapis cezası ve 800,000 euroya kadar da para cezası istemiyle yargılanabilecekler. Komisyon, işin içine reşit olmayan çocuklar girdiği taktirde bu cezaların ikiye katlanabileceğini de belirtiyor.

İsmi geçen oyunlardan FIFA 18'in yayıncısı Electronic Arts, GamesIndustry sitesine yaptığı açıklamada "bakan Geens ile görüşmeye hazır olduklarını" belirtmiş, ancak stüdyonun loot box'ların kumar olmadığı konusundaki düşüncelerini koruduğunu da eklemiş. "Oyunlarımızın tüm dünyada etik ve yasal olacak şekilde geliştirildiğine inanıyoruz ve sorumluluklarımızı da son derece ciddiye alıyoruz. Oyuncularımızın oyunlarımızda eğlenmesi ve adil bir deneyim yaşaması bizim için çok önemli, ayrıca tüm oyunlarımızın bölgesel derecelendirme standartlarına uygun olarak pazarlanmasına da büyük gayret gösteriyoruz" şeklinde konuşmuş EA temsilcisi.

Artık işin içine ciddi cezalar da girmiş olduğuna göre oyunlarda bir takım değişiklikler yapılması zorunlu hale gelecek gibi görünüyor. Eğer diğer ülkelerde Belçika'nın izinden gitmezlerse bir ihtimal bu ülkede satılacak olan oyunlardan loot box'lar tamamen çıkarılabilir ve buna özel farklı versiyonlar hazırlanabilir. Aksi halde Belçika'nın bu konudaki tutumu gayet ciddi gibi.