Devolver'ın Kurucusu Kötü Mesajlar Atan Oyunculara Verdi Veriştirdi

YAZAN Eser Güven

Gayet de haklı

Devolver Digital ve Good Shepherd'ın kurucu ortaklarından Mike Wilson, Reboot Develop'ta yaptığı konuşmasında oyun geliştiricilerinin yaşadıkları sorunlara değindi ve özellikle de oyun geliştirmenin gerçeklerinden bihaber olan oyunculardan gelen kötü mesajlar ve tacizden isyan etti.

Wilson özellikle de indie geliştiricilerin oyunları için binlerce oyuncuyla diyalog kurmasının beklendiğini ve bu yüzden de geliştirme süreci hakkında en ufak bir fikri bile olmayan bazı oyuncuların cehaleti ve hoşgörüsüzlüğüyle uğraşmak zorunda kaldıklarını söylüyor.

"Şu anki en büyük problem bu geliştiricilerin düzenli olarak kitleleriyle doğrudan diyalog halinde olmasının beklenmesi. Tarihte başka hiçbir sanatçının böyle bir şey yapması gerekmemişti." diyor Wilson. Bu insanlar zaten çok zor bir şeyi başarmaya, yalnızca iki veya üç kişiyle her ay çıkan binlerce oyun arasından fark edilebilecek bir oyun yaratmaya çalışıyorlar ve oyuncu kitlesinin bunun yalnızca iki veya üç kişinin elinden çıkan bir oyun olduğunu anlamayacağını biliyorlar. Bazı oyuncular karşılarında büyük bir stüdyo olduğunu varsayıyor ve oyunun da en az diğer büyük oyunlar kadar iyi olması gerektiğini düşünüyor."

"Oyuncu camiası internette tam bir g*t gibi davranmakta çok başarılı ve bunun neden böyle olduğunu anlayamıyorum. Kötü bir gün geçiriyorsanız ve Twitter'da da bin kişi sizin boktan biri olduğunuzu söylemeye dünden meyilliyse bunun hassas biri için ne kadar zor bir durum olduğunu anlamanız lazım."

"Bence indie oyunlar bu yüzden çok zor zamanlar geçiriyorlar. İnternette hayranlardan ve canavarlardan gelen yorumların o karmaşık gürültüsü yüzünden. Bin tane iyi yorum okumuş olsanız bile, sizin işe yaramaz biri olduğunuzu söyleyen o bir iki tanesi aklınızda yer ediyor çünkü."

Wilson git gide daha çok geliştiricinin oyuncularla doğrudan etkileşime girmek yerine oyunlarının promosyonunu PR'a bırakmayı tercih edeceklerini düşünüyor. "Umarım işler o noktaya gelmez, çünkü sevdiğiniz sanatçılarla doğrudan iletişim kurabilmek, onlara sorular sorabilmek, işlerine iltifat edebilmek çok güzel bir şey. Umarım Twitter'da yalnızca PR'cılarla konuşmaya başladığınız bir noktaya gelmeyiz."

İnternet herkesin her istediğini söyleyebildiği ve bunu yaparken sanal bir kişilik arkasına saklanmasının da mümkün olduğu bir yer olduğu için bu tür yorumların önünü kesmek pek mümkün görünmüyor. Ama Wilson'ın da dediği gibi sevdiğiniz oyuncuların yapımcılarına işlerini takdir ettiğinizi bir şekilde iletebilmek güzel bir şey.