Red Dead Redemption 2'den Yeni Bilgiler Geldi

YAZAN Utku Çakır

Çete bizden sorulur!

 Red Dead Redemption 2’nin iki gün önce yayınlanan yeni fragmanı, yanında daha fazla soru işareti getirmeyi başarmıştı. Fakat IGN’in dün yayınladığı makaleler, Rockstar’ın yeni oyunu hakkında birçok yeni bilgiye erişmemizi sağladı.

Red Dead Redemption 2'de, ilk oyundaki başkarakterimiz John Marston'ın da bir zamanlar içinde yer aldığı Dutch Çetesi'nden, Morgan'ı kontrol edeceğiz. Her ne kadar ilk oyunda Dutch'un Çetesi çökmüş olsa da, RDR 2'de operasyonlarına hâlâ devam etmekteler.

Çete, oyunun hikâye anlatımı ve oynanış mekaniklerininde çok önemli bir noktada. Vahşi Batı'yı beraber yağmaladığımız bu insanların kendilerine has karakteristik özellikleri ve motivasyonları var. Çetenin kamp bölgesinde yol arkadaşlarınızla etkileşime geçebiliyor ve onlar için görevler yapabiliyorsunuz. Bazen bir tehditi yok etmeniz gerekirken, bazen de ava gidip kampa et getirmeniz istenebiliyor.

GTA V'in hem hikâye hem de çoklu oyuncu modunda oyuncuların yapmaktan en çok hoşlandıkları soygun görevleri, RDR 2'de de bol bol karşımıza çıkacak. Soygun görevleri öncesi yaptığınız diğer görevlerde verdiğiniz kararlara göre; soygun esnasında çete üyelerinin hâl ve hareketleri, hatta görevleri değişmekte. Yine aynı şekilde soygun esnasında da hedefimize farklı yollardan ulaşabileceğiz. Kasanın kilitini çözmeye çalışmak veya dinamitle patlatmak, farklı ödüller ve risklere gebe olacak.

Bu iki ana özelliklerin yanında, NPC'ler, açık dünya, avcılık ve daha birçok konuyla ilgili detaylı bilgiler verildi. İsteseniz liste halinde kısaca özetleyelim:

  • Hayvanların derilerini yüzüp, atınızın üstüne koyabiliyorsunuz.
  • Okla öldürdüğünüz hayvanların derileri daha değerli oluyor.
  • Öldürülen hayvanlar bir süre sonra çürüyor.
  • Atınızla bağ kurup, çatışmalardan kolayca kaçmasının önüne geçebiliyorsunuz.
  • Tüfek gibi ağır silahlar atınızın üstünde duruyor.
  • Eğer atınız ölürse, yeni atla tekrar yeni bir bağ kurmanız gerekiyor
  • NPC'ler sizin tavırlarınıza, geçmişinize ve onlara nasıl davrandığınıza göre farklı tepkiler veriyor.
  • Her eylem için farklı ve detaylı animasyonlar var.
  • Dead eye sistemi oyunda yer alıyor.

Red Dead Redemption 2; PS4 ve XB1 için 26 Ekim'de raflardaki yerini alacak.