Steam, İnceleme Manipülasyonu Yapan Stüdyonun Oyunlarını Kaldırdı

YAZAN Eser Güven

Steam yine sopasını gösterdi

Oyunlarının olumsuz inceleme almasına dayanamayıp duruma müdahele etmeye kalkan bir çalışan Acram Digital'in başını yaktı. Bağımsız bir oyun geliştiricisi ve yayıncısı olan Acram Digital'in Steam'de iki oyunu bulunuyordu, bunlar tüm dünyada oldukça sevilen iki masaüstü oyunun dijital versiyonları: birinin ismi Eight-Minute Empire, diğerinin ismi ise Steam: Rails of Riches.

Oyunlara yapılan bazı olumsuz eleştirilere canı sıkılan Acram çalışanlarından Grzegorz Kubas sazı eline almış ve oyunları için sahte hesaplardan olumlu incelemeler yazmaya başlamış. Tabi bu durum ortaya çıkınca da oyunlar Steam'e veda etmek zorunda kaldı.

Bu oyunlara sahip olanlar oynamaya devam edebilecek ama Acram ne kadar özür dilerse dilesin bundan sonra Steam'de oyunlarını görme ihtimalimiz çok düşük gibi. Valve açıklamasında açık açık "Acram tarafından geliştirilen tüm oyunları mağazamızdan kaldırdık ve artık kendileriyle iş yapmayacağız" diyor.

Acram bu yıl içerisinde yeni oyununu piyasaya sürecekti ve bu yeni oyun popüler masaüstü ekonomik strateji oyunu Istanbul'du. Evet, evet, bizim İstanbul. Oyunu diğer platformlarda görmek mümkün olacak ama Steam kararından geri adım atmadığı sürece Steam üzerinde göremeyeceğiz bu oyunu.

Kubas ise yaptığı açıklamada yaptığı şeyden büyük üzüntü duyduğunu, suçlanması gereken biri varsa geliştiricilerin değil kendisinin suçlanması gerektiğini söylüyor. "Aptalca bir hareketti, planlı bir şey değil. Bu tamamen benim şahsen yaptığım kötü bir davranıştı, ekibin bununla hiçbir alakası yoktu. Lütfen beni suçlayın, geliştiricileri değil" diyen Kubas açtığı altı sahte hesap üzerinden oyunlara olumlu incelemeler yaptığını da kabul etmiş. Valve'ın açıklaması altında yapılan yorumları okuyunca cezanın fazla ağır olduğunu düşünenler olduğunu da görüyoruz. Bakalım Valve sonradan kararını yumuşatacak mı?

İLGİLİ BÖLÜMLER