The Witcher Dizisinin Baş Yazarından Eleştirilere Yanıt Geldi

YAZAN Billur Dalak

Derdini tane tane anlatmış.

Son zamanların heyecanla beklenen projelerini düşündüğümüzde The Wicher şüphesiz başı çekiyor. Netflix tarafından uyarlanan projeye dair her detay büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Son olarak 2020'de hazır olacağı açıklanan dizinin senarist kadrosu netlik kazanmıştı. İşte bu kadrodan pek memnun kalmayan hayranlara baş yazarlık görevini üstlenen Lauren Hissrich'ten cevap gecikmedi.

Hemen kısa bir özet geçelim: The Witcher'ın yazar kadrosu ufak ufak şekilleniyor. Ekibe takılan isimler arasında Jenny Klein (Supernatural ve Jessica Jones), Sheha Koorse (Daredevil ve Constantine), Declan de Barra (The Originals) gibi isimler yer alıyor. Fakat bazı hayranlar bu ekipten pek de memnun kalmadı. Aksine yazar kadrosunun siyahilerden ve genç kadınlardan oluşmasından şikayet etti. Bunlardan hiçbirinin The Witcher'ı hakkıyla yazamayacağına inandığını söyleyerek "Dizi umut vadetmiyor" denildi. Lauren Hissrich ise bu eleştirilere sesiz kalmadı. Düşünceleri şu sözlerle ifade etti: 

"Netflix şeffaflığa inanıyor. Bu yüzden işe gerçek: derin bir nefes alın, başlıyoruz. Yazarların hiçbiri Nilfgaard, Cintra ya da Kaer Morhen'e gitmedi. Hiçbirimiz büyücü değiliz. Hiçbirimiz sürpriz çocuk değiliz. Hiçbirimiz canavar avlamadık. Bildiğim kadarıyla hiçbirimiz de birini öldürmedi. Çünkü - burası önemli - senaristler bir şeyler yazabilmek için ten renklerini, cinsiyetlerini ya da doğdukları yeri kullanmazlar. Yazarken kendi tecrübelerimizden destek almayız. Beynimizi ve kalbimizi kullanırız. Bunlar hepimizde var olan şeylerdir."

Açıkçası Lauren Hissrich'in oldukça yerinde ve güzel bir cevap verdiğini düşünüyoruz. Siz ne diyorsunuz?

İLGİLİ BÖLÜMLER