Christopher Nolan Kendi Batman Filmlerini Nasıl Görüyor?

YAZAN Billur Dalak

Filmlere hiç bu açıdan bakmamıştık

Çizgi roman dünyasının en sevilen karakterlerinden biri olan Batman şimdiye kadar defalarca beyaz perdeye uyarlandı. Son olarak Ben Affleck'in hayat verdiği karakteri sinemaya aktaran isimlerden biri de Christopher Nolan olmuştu. Christian Bale'ın rol aldığı bu seri kimi hayranların en sevdiği versiyon olarak önemini koruyor. Peki aradan geçen senelerin ardından Christopher Nolan kendi yönettiği üçleme hakkında ne düşünüyor?

Christopher Nolan'ın The Dark Knight üçlemesine dair görüşleri Cannes Film Festivali'nde ortaya çıktı. Total Film'in paylaşımına göre başarılı yönetmen çektiği tüm Batman filmlerinin farklı bir türün temsilcisi olduğunu düşünüyor. Bunu da şu şekilde açıklıyor: Batman Begins bir kahramanın yolculuğu olarak başlıyor, ardından The Dark Knight suç filmi olarak karşımıza çıkıyor. The Dark Knight Rises ise yönetmenin gözünde bir savaş filmi. Bu düşüncesini de kötüler üzerinden ifade etmeyi tercih ediyor. İlk filmde yolculuğuna başlayan kahramanımıza Ra's al Ghul akıl hocalığı yapıyor. Ardından ikinci filmde senaryoyu suç türüne yaklaştıran Joker'in teröristvari karakteri oluyor. Son filmde ise askeri yanı ağır basan bir Bane görüyoruz. Bu da hikayeyi savaş filmine yaklaştıyor diyor.

Christopher Nolan'ın Batman üçlemesini sadece bir çizgi roman uyarlaması olarak görmediğini zaten biliyorduk. Sarf ettiği sözlerle birlikte hikayeye derinlik katmak için nasıl bir çaba harcadığını da anlama fırsatı yakalıyoruz. Siz ne diyorsunuz? Batman üçlemesi yönetmenin soktuğu kategorilere uyuyor mu gerçekten?

 

İLGİLİ BÖLÜMLER