Solo: A Star Wars Story İçin İlk Yorumlar Ortaya Çıktı

YAZAN Billur Dalak

Bakalım film beğenilmiş mi?

Star Wars dünyası genişlemeye devam ediyor. Şimdi de karşımızda uzun zamandır konuşulan Solo: A Star Wars Story var. Çekimleri sürecinde pek çok problem yaşanan, yönetmeni değişen ve nasıl olacağı merak uyandıran filmin vizyona girmesine çok az kaldı. Her zaman olduğu gibi filmi ilk seyredenler basın mensupları oldu. Ardından ilk yorumlar da ortaya çıkmaya başladı. Bakalım yabancı basın Solo: A Star Wars Story'i nasıl yorumladı?

Molly Freeman (Screen Rant): Solo: A Star Wars Story temelde vadettiği şeyi yerine getiriyor. Han Solo'nun A New Hope'ta tanıdığımız adama nasıl dönüştüğünü anlatıyor. Bunun dışında pek şaşırtmıyor ve fazla risk almıyor. Öte yandan Han Solo gibi bir karakter içi farklı bir oyuncu seçmek başlı başına bir risk de diyebiliriz.

Meg Downey (CBR): Solo: A Star Wars Story fragmanlarda gördüğümüz o western havasını vermek için çaba harcamıyor. Temelde soygun hikayesi kısmını da beş dakikalık bir alana sığdırıyor. Star Wars'un 40 senedir alıştığımız hikaye anlatımı dışına çıkmıyor. Aslında Solo: A Star Wars Story yeni Star Wars izleyicileri kazanmaya da çabalamıyor.

Matt Goldberg (Collider): Solo: A Star Wars Story temelde "iyi" denecek türden bir film. Bradford Young'ın şahane görüntü yönetmenliğine rağmen Ron Howard’ın anlattığı hikaye sabit, hissiz ve kendi karakteri yokmuş gibi hissettiriyor. Bu özellikle Han Solo gibi bir karakterin gençliğini anlatırken sıkıntıya dönüşüyor. Han Solo yanlış bir şey yapmıyor ama doğru bir şey yaptığını da söyleyemeyiz.

Alonso Duralde (The Wrap): Solo: A Star Wars Story bir uzay filmi olarak yeterli ve pek çok başarılı elementi içinde barındırıyor. Fakat Star Wars etiketini çıkarttığınızda ve bu dünyaya ait mekanlardan arındırdığınızda tek başına ayakta durabilecek bir bilim kurgu filmi değil. Heyecan yaratmayacağı gibi devam filmi de gelmeyecek bir iş olurdu.

Andrew Barker (Variety): Solo: A Star Wars Story'e dair en dikkat çekici şey filmin prodüksiyon geçmişi. Yönetmen değişimi ve yaşanan sıkıntılara rağmen beklendiği gibi bir facia olmamış. Hiçbir şekilde "olmamış bir hikaye" gibi hissettirmiyor. Yavaş bir başlangıcı yüklenen film daha sonra hayranları memnun edecek bazı detaylarla devam ediyor. Özünde hareketli ve aksiyon dolu bir soygun filmi.

Angie Han (Mashable): Herkes farklı bir bakış açısına sahip olabilir ancak benim bu Han Solo'yu kabullenmem sadece yedi dakika sürdü. Bu da önemli çünkü filmin hikayesi Han Solo'yu benimseyip önemsediğiniz zaman keyifli hale geliyor. İlk kez bir Star Wars filminde büyük resimdense küçük resime odaklanıldığını söyleyebilirim. Solo: A Star Wars Story şimdiye kadar seyrettiğimiz en samimi ve en gerçekliğe yakın Stars Wars filmi diyebilirim.

Michael Rechtshaffen (The Hollywood Reporter): Solo: A Star Wars Story prodüksiyon sürecinde yaşanan sorunlara rağmen başarılı bir şekilde planlanmış performanslarıyla öne çıkıyor. Alden Ehrenreich karizmatik bir şekilde Han Solo'sunu kabul ettiriyor. Elbette izleyicileri Harrison Ford olduğuna ikna etmesi mümkün olmuyor. Filmi gişe performansı Star Wars serisi içinde zirveye oynamayacaktır fakat hikaye hayran kitlesimi memnun etmeye yeterli olacaktır.

Ann Hornaday (Washington Post): Lawrence Kasdan ve oğlu Jonathan tarafından yazılan Solo: A Star Wars Story uzayda western filmi mantığıyla tasarlanmış. Bunun yanında gereksiz yere karmaşık fakat bir o kadar da çocuksu seviyede basit soygun planıyla iki tür arasında gidip geliyor. Fakat özgün bir risk, heyecan veya yenilk sunmuyor. Ayrıca filmde Han Solo'nun gelecekteki maceralarına işaret eden bazı replikler de yer alıyor.

İlk yorumlar fazlasıyla kafa karıştırıyor. Filme dair bazı noktaların başarılı bulunduğunu fakat genel olarak risk almayan ve yenilik sunmayan bir hikayeyle karşı karşıya olduğumuzu anlıyoruz. Bakalım izleyiciler de eleştirmenlerle aynı fikirde olacak mı?

İLGİLİ BÖLÜMLER