YAZAN Eser Güven

Beyin yakan tuhaflık kuşağında bugün

Olayın tuhaflığını size tek cümlede açıklamaya çalışacağım. Bir mod yapımcısı, Dark Souls Remastered'daki gizli veri dosyalarının arasında bulunan Bloodborne'daki Upper Cathedral War haritasının erken prototipini aldı ve bu haritayı Grand Theft Auto V'te açarak Trevor ile gezdi.

Dark Souls Remastered içinde Bloodborne haritasının bulunması zaten başlı başına ilginç. 2015 yılında piyasaya çıkan Bloodborne'un bir haritası, 2011 yılında çıkan bir oyunun 2018 yılında yayınlanan Remastered versiyonunda ne arıyor mesela? Bir başka mod yapımcısı olan Lance McDonald bu dosyaların Remastered'a özgü olmadığını, orijinal Dark Souls'ta da bulunduğunu söylüyor. Düşünsenize, daha kimselerin aklında Bloodborne diye bir oyun yokken oyundan prototip bir harita kendisinden 4 yıl önce çıkan bir oyunun içine gömülü halde duruyormuş.

İşin içine GTA V'i sokan isim ise Dropoff ismiyle bilinen mod yapımcısı. Dropoff, Remastered'dan aldığı haritayı ismini açıklamadığı bir 3D yazılımı kullanarak Grand Theft Auto V'in anlayabileceği formata dönüştürmüş. Bunu yaptıktan sonra da Trevor ile atlamış arabasına ve haritayı gezmeye başlamış.

Bu tuhaf deneyin videosunu aşağıda izleyebilirsiniz: