God of War 3, Nier ve Uncharted 2'nin PS3 Emülatörü Performanslarında Gelişmeler Var

YAZAN Erdem Ünlü

İyileştirme yapılan daha bir çok oyun var

RPCS3 isimli Playstation 3 emülatörü geliştirilmeye devam ediyor. En son yayınladıkları videoya göre, Nisan 2018'de 879 oynanabilir oyun varken şu an 931 oynanabilir oyun bulunuyor. Bazı oyunları ise başlatmayı dahi başarı olarak görüyorlar ancak bunların hepsi birer adım.

Başlıkta bahsettiğim oyunlardan God of War 3 ve Uncharted 2, emülatör listesine göre "in-game" (oyun çalışıyor ama, bitiremiyorsunuz) kategorisine girerken, Nier Replicant oynanabilir (ve bitirilebilir) kategorisinde.  Bu video ilerleyen tarihlerde hem God of War 3'ün, hem Uncharted 2'nin oynanabilir olacağını gösteriyor. Nier Replicant'lı kısımdan nasıl gelişmeler sağladıklarını anlamak mümkün, eski haliyle yeni halini kıyaslamışlar ve eski halinde karakter nazlı bir şekilde ışınlanarak hareket ederken yeni versiyonunda karakter buz pateni yaparcasına kayıyor, akıyor, koşuyor (sabit 30 fps için bu ifadeleri kullanacağım hiç aklıma gelmezdi). Uncharted 3 için ise henüz giriş ekranına ulaşabilmişler, fakat ileride çalışmaması için hiçbir sebep yok.

Videoda başka bir çok oyun daha bulunuyor ve kendisinin marifetleri video ile sınırlı değil. Çalıştırdığı oyunlara dair şöyle bir liste mevcut.

Şahsım adına bu tarz emülatörleri deneysel çalışmalar olarak gördüğümü ve orijinal alternatiflerini kullanmayı tercih ettiğimi belirtmek isterim.

İLGİLİ BÖLÜMLER