Sam Leaderboard

Red Dead Redemption 2, PSN'de 369₺ - [Güncelleme] Fiyatı Düştü

YAZAN Utku Çakır

Nedeni Take-Two'nun politikaları.

Güncelleme - 2

Görünüşe göre oyunun PSN fiyatı 369₺'dan 300₺'ya düşmüş. Fakat XBL'da hâlâ 369₺. Playstation Türkiye oyunu daha önceden 369₺'dan sipariş yapan oyunculara aradaki farkın iade edileceğini söyledi.

Güncelleme - 1

Oyunun kutu fiyatını da sorduk. Çıkışına daha birkaç ay olduğu için şimdilik belli değil, denildi.

Orijinal Haber

Dün Red Dead Redemption 2'nin ön sipariş hediyeleri ve Türkiye fiyatı belli oldu. Fakat bunlardan biri oldukça şaşırtıcıydı, tahmin edin hangisi?

Red Dead Redempiton 2'nin standart versiyonu, PSN Türkiye'de 369₺ (80$) gibi korkunç bir fiyattan satılmaya başlandı. Aynı sürümün PSN Amerika'daki etiketiyse 60$, yani bu haberi yazdığım esnada, 276₺. Aradaki bu fark doğal olarak tüm oyuncuların tepkisini çekti. Net asgari ücretin 1603₺ olduğu bir ülkede bunun %20'den fazlasını sadece bir oyuna gömmek hiç akıl kârı değil. Biz de bu konuyla ilgili Sony Türkiye ile kontağa geçtik ve oyunun dijital versiyonunun neden ülkemizde bu kadar pahalı olduğunu sorduk.

Red Dead Redemption 2'yi Satın Alanlara GTA Online'da Para Hediyesi

Sorularımızı cevaplayan PlayStation Türkiye Reklam Sorumlusu Duygu Yıldırım, lokal PS Store fiyatlarını kendilerinin belirlemediğini, üçüncü parti firmaların kendi fiyatlarını, PS Store Londra ile kontağa geçerek belirlediğini söyledi. Oyun dağıtımcıları ve PS Store merkezi ile direkt olarak, lokal mağazaların dışında bir bağlantı var. Yani PSN Türkiye’de Red Dead Redemption 2’nin 369₺ ile satılmasının nedeni Rockstar’ın ve dağıtımcısı Take-Two’nun kendi satış politikaları. Zira oyunun XBL'daki satış fiyatı da 369₺. Duygu Hanım ayrıca Red Dead 2 ile ilgili kendilerine bazı başka olumsuz geribildirimlerin geldiğini bunların Sony'ye iletildiğinin de altını çizdi.

Elbette oyuncular için kurumsal ‘kim ne yaptılar' çok önemli değil. En nihayetinde, bu fiyatı kimin koyduğundan bağımsız olarak, çok beklenen Red Dead Redemption 2 oyununu satın almak isteyen PSN Türkiye kullanıcılarının cebinden 369₺ gibi absürt bir rakam çıkması gerekiyor.