Anthem'den Bir Sürü Oynanış Bilgisi Geldi - Çıkış Tarihi Belli Oldu

YAZAN Erdem Ünlü

Çıkış tarihi dışında iki adet de fragmanımız var

EA konferansında en çok beklenen oyunlardan birisi olan Anthem'e ait ayrı ayrı oynanış ve sinematik fragmanları gösterildi. Konferansın sonuna saklanan Anthem'e önce sinematik fragman ile giriş yaptılar. Fragman oyunun geçeceği evrene odaklanıyor.

Tanrıların dünyayı terkedip kaos içerisinde bıraktığını ve Anthem'in geriye kalan her şey olduğundan bahsediyor. Bir de fragmanda onları korumaya yetmeyeceklerini düşündükleri bir duvardan ve hepsini yok etmeye çabalayan bir varlıktan bahsediyorlar. Ayrıca bana boss dövüşü gibi gözüken bir yaratık ile fragman bitiyor ve en son bir karakterin diğerini elden tutup kaldırması da co-op'a ne kadar önem vereceklerini gösteri nitelikteydi.

Fragmandan sonra sunucunun sorularını yanıtlayan Bioware çalışanları da co-op'un çok güzel olacağına değindiler. Oyuncuların Bioware'den sağlam bir hikaye, keşfetmek isteyecekleri dünyalar ve derin karakter etkileşimleri beklediklerini bildiklerini ve oyunun co-op yanının bunu negatif etkilemeyeceğini belirttiler. Oyuncular bireysel olarak, tek kişilik oyuncu modunda kendi hikayelerini yaşayabilecekler, kendi seçimlerinin sonuçlarını görecekler ve dilerlerse diğer oyuncular ile birlikte görevlere gidebileceklermiş. Co-op şeklinde yapılan görevlerden sonra ise oyuncular bir çeşit üsse dönerek orada kendi tek kişilik deneyimlerine devam edebilecek, NPC'ler ile iletişim kurabilecek ve kendi dünyalarında kendi kararları ile devam edebilecekler. Yani co-op özelliğini tek kişilik oynanışın ve hikayenin içine yedirdiklerini söylüyorlar ve bir Bioware oyunundan bekleneni vereceğini iddia ediyorlar. Dragon Age ve Mass Effect dünyalarının örneğini vererek, oyuncuların Bioware'in yarattığı dünyalarda oynamaya devam etmek istediklerini ve Anthem'da da bunu başaracaklarını söylüyorlar.

Ayrıca Anthem'in yaşayan bir dünyası olacak ve her şey gerçek zamanlı yaşanacak. Yani biz oyundayken geceyse, herkes için gece gibi fakat olay bu kadar basit değil. Oyunda gerçek zamanlı aktiviteler olabilecekmiş. Oyunda Ranger, Colossus, Interceptor ve Storm isimli dört farklı zırh bulunuyor ve bu dört farklı zırh da temelde dört farklı oynanış demek. Zırhların çok fazla detayına girilmedi ancak oynanış şekli daha fazla dallanıp budaklanacak ve rahatça değiştirilebilir olacak. Co-op için ise doğru takım kompozisyonunun önemli olacağını belirttiler. Ranger daha çok ortaya karışık bir karakter iken, Colossus ağır bir zirh ve büyük silahlar ile büyük hasarlar verebiliyor. Diğer iki zırh türü için herhangi bir bilgi verilmedi.

Oyunda karakterleri kişiselleştirmenin çok önemli ve iyi olacağını da söylediler çünkü karakterlerimizi çok uzun süre kullanacakmışız ve kendimize ait olduğunu hisetmemize değer veriyorlarmış. Genel olarak ekipman, silahlar, karakter modellemeleri ve renkler üzerinden farklı şekillerde karakterlerimizi kişiselleştirebileceğiz ve para ile kozmetik satışı olacak. Ancak şunu özellikle not düştüler, kesinlikle lootbox yok ve satın aldığımız kozmetiğin ne olduğunu bilerek alacağız. Para ile avantaj sağlayak hiçbir şeyin satışı olmayacağını da üzerine basa basa söylediler. Co-op'un zorunlu olmadığını ve oyuncuların tek başlarına da oldukça rahat oynayabileceklerini, ancak süper bir co-op deneyiminin de bizleri beklediğini ve herkesin en az bir kez denemesi gerektiğini düşündüklerini belirterek açıklama faslını bitirdiler. Akabinde ise oynanış fragmanı yayınlandı.


Oynanış fragmanında çok şey göremedik fakat oyunun çıkış tarihini biliyoruz: Anthem; 22 Şubat 2019'da PS4, Xbox One ve PC için yayınlanacak!