YAZAN M.İhsan Tatari

Jade? Sen misin?

Oyun dünyasının en yetenekli isimlerinden Michel Ancel’in yeni harikası Beyond Good and Evil 2, Ubisoft’un bu geceki E3 2018 konferansında yepyeni iki videoyla birden arz-ı endam etti.

Ne yazık ki beklentilerimizin aksine oynanışla ilgili çok fazla şey göremedik. Sadece uzaktan çekimle Ganesh adlı şehirde nasıl dolaştığımıza ve dövüşlere dair birkaç sahne… Yine de gezegenler ve uzay arasında yükleme ekranı olmadan geçiş yapabileceğimizi düşününce şehrin detayları insanı hayrete düşürüyor doğrusu… Ki kendisini daha önceki videolardan birinde de görmüştük hatırlarsanız. Ve Ancel o zaman bu gezegenin evrendeki diğer dünyaların yanında cüce gibi kaldığını iddia etmişti. Bu gezegenlerde Ganesh gibi başka şehirler de olur mu, yoksa ıssız mı olurlar bilemiyoruz tabii.

Ama asıl olay diğer videodaydı. Çünkü sadece eski dostumuz Pey’j Amca’yı tekrar görmekle kalmadık, aynı zamanda ilk oyunda yönettiğimiz Jade de geri döndü! Hem de oldukça gizemli bir şekilde. Oyunun ilk BG&E’dan önce geçeceğine dair açıklamalar da bu noktada biraz karmaşıklaştı aslına bakarsanız. Çünkü geçen yıl ikinci oyunun “Jade’in doğumundan önce” geçeceği söylenmişti. Ancak hem videonun sonunda hem de 2:39’daki fotoğrafta Jade’i açıkça görüyoruz. Ayrıca Pey’j de daha yaşlı görünüyor ve Jade’i gördüğünde onu tanıyor. Dahası Jade ilk oyundaki DomZ’la işbirliği içinde ama daha genç görünüyor. Zaman çizelgesi kavramımız çorba oldu anlayacağınız. Yoksa kızı falan mı? Tüm bunların ne anlama geldiğini ancak ileride çözeceğiz gibi gibi…

Ek olarak oyunu istersek tek başımıza istersek de co-op olarak oynayabileceğimiz ve yaptığımız bazı şeylerin paylaşılmış evrene etki edeceği de söylendi. Yani oyunun online yanı da olacak.

Son olarak Ubisoft’un HitRecord’la birlikte çalıştığı da duyuruldu ve dünya çapındaki müzisyenlere ve illüstratörlere oyuna katkıda bulunmaları için çağrı yapıldı. Ücret karşılığında hem de…

Beyond Good and Evil 2’nin hangi platformlara ve ne zaman çıkacağı hâlâ belli değil.

E3 2018 Videosu:

Pre-Alpha Gameplay:

İLGİLİ BÖLÜMLER