YAZAN Utku Çakır

Jackson'da bir yerlerde.

 E3 2018 konferansları bitmiş olabilir ama videolarına tanıklık ettiğimiz birçok merakla beklenen oyun hakkında ekstra bilgiler gelmeye devam ediyor. Mesela, The Last of Us: Part II gibi.

Part II, iki farklı zaman dilimini konu alacak. Bunlardan biri, videosunun başında Ellie ve kız arkadaşının olduğu Jackson bölümleri (ilk oyunun sonunda geri döndüğümüz, Joel’ın kardeşinin yaşadığı mekan) diğeri de videonun devamında Ellie'nin milleti patatese geçirdiği oynanış bölümleri olacak. Jackson’daki bölümler ilk oyundan 4 yıl sonrasını konu alırken, diğeri bundan 1 yıl sonrasında geçecek.

Tomb Raider’ın Yapımcısı: 'The Last of Us 2’nin Videosu Sahteydi'

Oyunun ilk yayınlanan fragmanında Joel'ı görmüştük ama birçok kişi Joel'ın bu oyunda bir şekilde öleceğini tahmin etmekte. Naughty Dog bu konuyla ya da Joel'ın oyundaki rolüyle ilgili bir açıklama yapmaktan çekinerek, sadece 'Joel Jackson'da bir yerlerde' dedi. Acaba toprak altında mı, üstünde mi? Fakat Joel'ın en azından oyunun bir kısmında görüleceğini tahmin ediyorum zira, videoda, Ellie ile konuşan karakter 'Senin yaşlı adam da bizi çok sıkıyor' diye yakınıyordu. O yaşlı adamın kim olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur herhalde. Acaba Joel, Jackson'da geçen bölümde ölüp, Ellie'nin intikamını ateşleyen itici güç mü olacak?

Oyunun oynanış görüntüleri ve özellikle de Ellie'nin animasyonlarındaki akıcılık hepimizi hayran bıraktı. Görünüşe göre oynanış mekanikleri ilk oyundan bir hâyli gelişmiş olacak. Part II'de artık zıplayabileceğiz, silahlarımız için farklı mermi çeşitleri yaratabileceğiz. Ellie dar bölgelerden geçebilecek, arabaların altında saklanabilecek. Düşman yapay zekası da aynı şekilde gelişmiş. Bir düşman sizi gördükten sonra diğerleri de otomatik olarak üstünüze çökmeyecek. Sizi gören düşmanın diğerlerini uyarması gerekecek.

Şu ana kadar The Last of Us: Part II’den gördüğüm ve duyduğum her şey beni tatmin etmeye başardı. Sony bir de çıkış tarihini de açıklasa...

İLGİLİ BÖLÜMLER