Remedy'nin Yeni Oyunu Control'dan Yeni Bilgiler Var

YAZAN Eser Güven

Kontrol bizde

Sony E3 konferansında fragmanını izlediğimiz Control, Remedy Entertainment'ın yeni oyunu. Oyunun oynanışı gördüğümüz kadarıyla büyük ölçüde Quantum Break'i andırıyordu ama konusunun ne olacağına dair pek bir fikrimiz yoktu. Şimdiyse elimizde Control'le ilgili yeni bilgiler var.

Oyunda gizemli Federal Kontrol Bürosu ismindeki teşkilatın yeni direktörü olan Jesse Faden rolündeyiz. En Eski Ev adındaki Büro, Hiss ismindeki gizemli bir güç tarafından saldırıya uğramış ve bu düşmanlar ortalığı yakıp yıkıyorlar. Bu bina fragmanda da gördüğümüz gibi büyülü bir yer, binanın iç tasarımı durmaksızın değişiyor, duvarlar yer değiştiriyor.

Remedy burayı "tek bir mekanda içinde bulunan bir dünya" olarak adlandırıyor. Stüdyonun kreatif direktörü Sam Lake ise oyunun bu yönünü Metroidvania'lara benzetmiş. Oyunda ilerledikçe dünyanın yeni kısımlarını açacak ve yeni yerler keşfedecekmişiz.

Jesse oyunda ilerlerken "güç nesneleri" bularak yeni yetenekler kazanacak ve bu yeni yeteneklerini kullanarak daha önce erişemediği yerlere gidebilecek. Örneğin uçma yeteneğini kazanınca erişebileceğimiz yerlerin sayısı da doğal olarak artacak.

Lake'in söylediğine göre Control, Remedy'nin önceki oyunlarına göre daha açık uçlu bir oyun. Sürekli olarak ana görevi takip etmek zorunda olmayacağız ve ana yoldan ayrıldığımızda yeni karakterler ve yeni yan görevlerle karşılaşabileceğiz.

Oyunun hikayesi ilginizi çektiyse SCP Vakfı'na bir göz atmanızı öneririm.

İLGİLİ BÖLÜMLER