Yeni Minecraft Reklamında Microsoft ve Nintendo El Ele Verdi, Sony Dışarıda Kaldı

YAZAN Eser Güven

Güzel bir reklam

Minecraft'ın yeni Nintendo Switch güncellemesini gösteren reklamda bir ilke şahit olduğumuzu söylemek mümkün: Nintendo'nun yayınladığı reklam bir yandan da firmanın konsol alanındaki rakiplerinden biri olan Microsoft'un konsolunu da övüyor ve ön plana çıkarıyor. Nintendo'nun resmi olarak yayınladığı bir reklamda Xbox ve Switch logolarını bir arada görmek ilginç bir deneyim.

Peki burada ne eksik dersiniz? Tabii ki Sony.

Bildiğiniz gibi Sony çapraz-platforma sıcak bakan bir isim değil. Minecraft da bu inattan nasibini alan oyunlardan biri ve oyunun çapraz platform desteğinde Sony bulunmuyor. Halbuki reklam Minecraft'ın nasıl eğlenceli bir parti oyunu olduğuna odaklanıyor ve "Nintendo Switch veya Microsoft Xbox One konsolunuz varsa siz de bu eğlenceye katılabilirsiniz" imajı veriyor. Bu da dolaylı yoldan "Sony, bu eğlenceye katılmanıza izin vermiyor" şeklinde de algılanabilir tabii.

Son olarak Fornite'ta da benzer bir sorun yaşanmıştı, PS4'te Fortnite hesabına sahip olan oyuncular oyunun Switch versiyonunda bu hesaplarını kullanamadılar. Fortnite hesapları için yapmış oldukları harcama ve ilerlemeleri Switch'te kullanamayan oyuncular da haklı olarak isyan etti ama Sony'den bu durum hakkında da yapıcı (ve tatmin edici) bir açıklama da gelmedi.

Sony'nin çapraz platform konusundaki ısrarlı tutumunun imaj zedelediğini düşündüğümü daha önce söylemiştim, Nintendo ve Microsoft'un bu tür ortak çalışmaları ise tam aksine bu iki firmanın oyuncu gözündeki "sizin için çalışıyoruz" imajını güçlendiren bir adım.

İLGİLİ BÖLÜMLER