YAZAN Eser Güven

Farklı kahramanlar, farklı olaylar

Aranızda hala Avengers: Infinity War'u seyretmemiş olanlar var mı? Üzerinden bu kadar zaman geçtiğine göre hala daha izlemediyseniz ya aslında ilginizi o kadar çekmiyor, ya da spoiler yemeyi pek önemsemiyorsunuz demektir. Ben yine de uyarımı yapayım, çünkü sonuçta Avengers 4 ve sonrası hakkında konuşacağımız için Infınity War hakkında istemediğiniz bir spoiler ile karşılaşabilirsiniz. Anlaştık mı? O halde devam edelim.

Avengers: Infinity War'un sonunda meydana gelen olayların ardından Marvel Sinematik Evreni'nin geleceği gerçekten de büyük soru işareti. Sonuçta bu evrende oldukça öne çıkan bazı kahramanlar var ve MCU daha çok bu kahramanların etrafında ilerliyordu. Bu kahramanların yarısını kaybettikten sonra geriye ne kalıyor ki? Elbette Avengers 4 ile ilgili ipuçları bize bu ölümlerin tümünün değilse bile bazılarının geri alınacağını gösteriyor. Hatta hatırlarsanız sızdırıldığı iddia edilen Avengers 4 senaryosunda zaman yolculuğundan da bahsediliyor, bu da ölümleri geri almak için mantıklı bir çözüm. Zaten Infinity War'daki ölümlerin kalıcı olmadığı, kahramanlarımızın Sonsuzluk Eldiveni tarafından yaratılan alternatif bir gerçeklikte hapsolduğu da ifade ediliyordu bu senaryoda.

Ancak geri dönecek veya dönmeyecek kahramanları bir kenara bırakırsak Marvel Studios'un başkanı Kevin Feige, Avengers 4 sonrasında bizi büyük değişikliklerin beklediğini söylüyor. Feige değişimin en önemli şey olduğunu, şu ana kadarki süreçte farklı türlerden, farklı kahramanları konu alan filmler yaptıklarını belirtiyor ve önümüzdeki 10 sene içerisinde de büyük bir değişimin kaçınılmaz olduğunu söylüyor. Bazılarını yalnızca çizgi romanları takip edenlerin bildiği, bazılarını ise çizgi roman okurlarının bile duymamış olabileceği kahramanlara odaklanacaklarının da sinyalini veriyor Feige.

Feige bunu "yepyeni kahramanlar, yepyeni türde kahramanlar, Ant-Man and the Wasp, Black Panther ve Captain Marvel ile gördüğümüz yeniliklerin devamı" olarak adlandırıyor.

Burada önemli olan bir şey de "her türden kahraman" mevzusu. Örneğin başrolünde siyahi bir süper kahraman bulunan Black Panther'de yapılan şey buydu. Feige beyazperdede herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği süper kahramanlar ve hikayelerini işlemek istediklerini belirtiyor. Black Panther ve Captain Marvel bunun ilk adımları kabul edilebilir ve buna da devam edeceklerini söylüyor Feige. Feige'in Ms. Marvel filminden de bahsetmiş olması (kendisi MCU'nun ilk Müslüman süper kahramanı) bu çeşitliliğin ne yönde olacağını gösteriyor zaten.

İLGİLİ BÖLÜMLER