Mass Effect: Andromeda Geliştiricilerinden Mark Darrah'tan Öz Eleştiri Geldi

YAZAN Eser Güven

Darrah çuvaldızı kendilerine batırdı

Mass Effect Andromeda'nın yaşatmış olduğu hayal kırıklığını tekrarlamama gerek yok, EA'in en önemli serilerinden biri olan Mass Effect'in son oyunu aynı zamanda stüdyonun en çok eleştiri alan oyunlarından biri oldu ve BioWare ve EA'in bu oyunda yapmış olduğu ortak hatalar Anthem'e bile kuşkuyla yaklaşmamıza neden oldu.

BioWare geliştiricilerinden Mark Darrah, bu ay başında Game Informer'ın Anthem ile ilgili hızlı sorularını yanıtlamış ve orada aynı tarihte çıkacak oyun sayısının fazlalığı gündeme gelmişti. Darrah şimdi de Twitter üzerinden bu konuya ve oradan da Mass Effect Andromeda'ya değindi ve kendilerini eleştirmeyi de ihmal etmedi.

"Az sonra bu yaptığımdan pişman olacağım ama hadi Mass Effect Andromeda'ya haksızlık yapıldı mı, onu konuşalım" diye başlayan Darrah, Andromeda'nın özellikle de çıkış zamanındaki hali göz önüne alındığında oldukça kusurlu bir oyun olduğunu kabul ediyor. Ama bunun dışında da oyunun ticari başarısızlığına etki eden faktörler var ve Darrah bunları da açıklamış.

"Mass Effect Andromeda yayınlandığında inceleme ortamı son derece kalabalıktı. Yakın tarihlerde Nier, Nioh, Horizon Zero Dawn ve Breath of the Wild da çıkmıştı. Bu oyunların tümü de MEA'dan daha iyi özelliklere sahipti (tekrarlıyorum, MEA kusurlu bir oyundu). Bu yüzden de fena olmayan oyun sistemleri bile, kendisinden daha üstün olanların örneklerle kıyaslandığında yanında fazlaca eleştirildi. Oyunu farklı bir zamanda yayınlasak %72 ortalamayı %90'a dönüştürebilir miydik? Elbette hayır. Peki ya 77/78? Belki de."

Darrah kulaktan kulağa yayılan eleştirilerin de oyun üzerinde büyük etkisi olduğunu söyledi ve "sektörün doğası bu" diye özetledi. "Bir oyunu elinizden gelen en iyi şekliyle piyasaya çıkarırsınız. MEA'nın bir çok sorunu vardı ve kendisinden daha iyi olan oyunların gölgesinde kaldı".

Bildiğiniz gibi Anthem, 22 Şubat 2019'da piyasaya çıkacak. Bu tarih de aynı Mass Effect Andromeda'da olduğu gibi kalabalık bir tarih. Metro Exodus ve PS4'e özel Days Gone'da yine 22 Şubat'ta yayınlanacak. Şubat ayında çıkması beklenen oyunlar arasında Crackdown 3 ve Trials Rising de var. Bakalım bu curcunada hangi oyunlar ön plana çıkacak?

İLGİLİ BÖLÜMLER